Trumpék számára igen jól sikerült a kampány: miközben konkrét, az emberek mindennapi problémáira reagáló javaslatokkal álltak elő, addig ellenfeleik nem tudták őket összemosni a jobboldali szélsőségesekkel, pedig a teljes liberális médiagépezet ezen dolgozik 2016 óta. Míg a Demokrata Párt egyre inkább radikálissá válik, addig a republikánusok mérsékeltnek tudnak mutatkozni.
– Mennyire befolyásolja az amerikai elnökválasztási kampányt a woke? A genderideológia, a kritikus fajelmélet vagy a szélsőséges klímavédők mennyire jelennek meg a kampányban?
– A Demokrata Párt kampányát nagyobbrészt az identitáspolitikai témák határozzák meg, hiszen az elmúlt négy évben a Biden-adminisztráció olyan gyenge teljesítményt nyújtott, hogy azzal aligha házalhatnak. Még maga Kamala Harris – a jelenlegi alelnök! – is próbálja szavakban elhatárolni magát az elmúlt időszaktól, új kezdetet ígérve. Értelemszerű, hogy ilyenkor a kampányban inkább próbálnak olyan kérdéseket hangsúlyozni, amelyek a választók alapvető tulajdonságaira (például bőrszín, nem, származás, szexuális preferenciák) koncentrálnak, hiszen ezeknél biztosra veszik bizonyos csoportok támogatását. Fontosak emellett az olyan klasszikusan megosztó témák, ahol a frontvonalak évek vagy évtizedek óta ismertek, ilyen a klíma és az abortusz kérdése.
– Felmérések szerint jelentős különbség van a demokrata és republikánus szavazók véleménye között ezekben a témákban. Ugyanakkor sok kérdésben (például a transzmenű sportolók vagy a genderideológia iskolai terjedése ügyében) egyre többen értenek egyet – akár pártszimpátiától függetlenül. Előnyére válhat ez valamelyik oldalnak?
– Egyre jobban láthatóvá válnak a woke-őrület olyan vadhajtásai, amelyek már nem élveznek széles támogatottságot még a liberálisok között sem. A transzneműek kérdése egyre megosztóbbnak számít, még az LMBTQ-mozgalmon belül is egyre jobban el lehet határolni az LMB betűket [leszbikus, meleg, biszexuális] a TQ-tól [transz, queer]. Jó példa erre J. K. Rowling írónő, aki az első csoportot támogatja, míg a másodikat gyakran illeti erős kritikával, és koránt sincs ezzel egyedül.
A teljes cikk a Magyar Nemzet honlapján olvasható.
Fotó: AFP