A lap, amely Mohamed prófétából gúnyt űző karikatúráival haragította magára a muszlim közösséget, a támadást követően a szólásszabadság jelképévé vált.
"Öt évvel korábban terrorista horror és antiszemita bűncselekmény érte a köztársaságot" - írta Emmanuel Macron francia elnök a Twitteren. Az államfő együttérzését fejezte ki a meggyilkoltak hozzátartozóival.
"Sohasem felejtünk" - hangsúlyozta.
A keddi megemlékezés során a lap munkatársai néma csendben álltak a szerkesztőség egykori épülete előtt. A ceremónián Anne Hidalgo, Párizs polgármestere, valamint Christophe Castaner francia belügyminiszter és Francois Holland volt elnök is részt vett.
A Charlie Hebdo a támadást követően elköltözött, biztonságát megerősítették. A lap munkatársai az elmúlt években is több halálos fenyegetést kaptak.
2015. január 7-én egy algériai testvérpár, Said és Cherif Kouachi gépfegyverekkel tört a lap szerkesztőségére, és lelőtt tizenegy embert. Menekülés közben egy rendőrrel is végeztek. Január 8-án a testvérpár egyik tettestársa, Amedy Coulibaly lelőtt egy rendőrnőt Párizs külvárosában, egy nappal később pedig egy kóser üzletben végzett négy vásárlóval. Ezen a két helyszínen is megemlékezést tartottak.
Mindhárom elkövetővel a rendőrök végeztek. Tizennégy feltételezett tettestársuk pere idén kezdődik meg. A vádlottak terrorizmus finanszírozása, terrorszervezetben való tagság és fegyverbirtoklás miatt állnak bíróság elé.
MTI