A NATO keleti szárnyán fekvő európai államok - Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia és Szlovákia – védelmi minisztériumainak képviselői bukaresti találkozójukon a regionális biztonsági helyzetről, az orosz-ukrán háborúnak az euroatlanti biztonságra gyakorolt hatásáról tanácskoztak. Napirenden szerepelt továbbá a fekete-tengeri térségnek nyújtandó NATO- és EU-támogatás, valamint a NATO védelmi pozíciójának megerősítését célzó intézkedések a keleti szárnyon – közölte a román védelmi minisztérium.
A találkozót követően Angel Tilvar román védelmi miniszter és Pawel Zalewski lengyel védelmi államtitkár nyilatkozott a sajtónak. Tilvar a News.ro jelentése szerint aláhúzta: a tanácskozáson, amely a NATO-tagországok védelmi minisztereinek októberi találkozóját készíti elő, a NATO keleti szárnyának helyzetét elemezték. Ez továbbra is aggasztó, mivel Oroszország a Fekete-tenger térségének destabilizálására törekszik, így állandó a fenyegetettség – mondta.
Pawel Zalewski lengyel védelmi államtitkár az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint az orosz drónok légtérsértései kapcsán leszögezte: Románia, Lengyelország, Lettország és Litvánia is veszélyeztetett, és a B9 tagjai egyetértettek abban, hogy a NATO-nak reagálnia kell e behatolásokra. Közölte: a NATO-tagországok védelmi minisztereinek tanácskozásán meg kell határozni a konkrét módokat a légi támadások felderítésére, és az ellenséges tárgyak tönkretételére. Mint hangsúlyozta, ennek óriási a jelentősége, mivel a jelenség növekvő tendenciát mutat.
Aláhúzta: amikor a NATO azt mondja, Oroszország egyetlen centimétert sem támadhat területéből, ezt a légtérre is érti. Elmondta, hogy e kérdés kapcsán az európai légtér közös védelmére vonatkozó kezdeményezésről is tárgyaltak Bukarestben.
Angel Tilvar szerint a találkozó másik napirendi pontja az ukrajnai helyzet volt. A B9 tagjai leszögezték: igyekeznek támogatni Kijevet, hogy meglegyenek a szükséges erőforrásai a fronton, és Ukrajna euroatlanti integrációját is támogatják. A román védelmi miniszter Moldovát is partnerei figyelmébe ajánlotta, mivel az országnak egyre nagyobb kihívásokkal kell szembenéznie az orosz hibrid támadások miatt. Chisinau támogatása a Fekete-tenger térségének és Európának a biztonságába való befektetés – húzta alá.
Forrás: MTI
Fotó: Getty Images