Szerdán már úgy tűnt, célegyenesbe ért a lassan két éve húzódó tárgyalási folyamat az Egyesült Királyság Európai Unióból való kiválásáról, miután a brit miniszterelnök és az Európai Bizottság brexit-ügyi tárgyalója szerda este megállapodott a kilépési dokumentum tartalmáról.
A létrehozott tervezet három kulcsfontosságú kérdésre tér ki, az uniós és a brit állampolgárok jogaira, a pénzügyi megállapodásra és az ír kérdésre.
A megállapodás bejelentése után ugyanakkor a brit kormány több tagja is lemondott, ami bizonytalanná tette a kiválás folyamatát. Egyikük, Dominik Raab, brexit ügyi miniszter, a távozása utáni interjúban azt mondta, ez a megegyezés fenyegetné az Egyesült Királyság integritását és súlyosan károsítaná a brit gazdaságot.
Az ellenzéki munkáspárti vezető, Jeremy Corbyn a dokumentum kapcsán hatalmas és pusztító bukásról beszélt. „Két éves nehézkes tárgyalási folyamat után egy olyan, elfuserált egyezséget alkudott ki a kormány, amely a miniszterelnök saját vörös vonalát lépi át és nem felel meg a felállított követelményeknek. A kormány káoszban dőlt, a parlamenttel nem lehet megszavaztatni egy félig-nyers egyezményt, amit mind a brexit ügyi miniszter, mind annak utódja elutasított” – nyilatkozta.
Michael Gove, környezetvédelmi miniszter, aki a brexit egyik legnagyobb támogatója volt, elutasította a brexit-miniszteri posztot, miután May azt felajánlotta neki, mert elmondása szerint, a miniszterelnök nem adna felhatalmazást számára a tárgyalások vezetésére.
A megállapodás-tervezeten felháborodva több kormánypárti politikus is bizalmatlansági indítványt kezdeményezett a brit miniszterelnök ellen. A Konzervatív Párt szabályai szerint a bizalmatlansági szavazás kiírásához az szükséges, hogy a frakció legalább 15 százaléka, jelenlegi létszám alapján 48 képviselő csatlakozzon a kezdeményezéshez. Egyes sajtóértesülések szerint a benyújtott levelek már elérték ezt a számot, ám néhány ezek közül még feltételekhez köti az indítvány támogatását..
Theresa May reakciójára csaknem fél napot kellett várni. Beszédjében megerősítette, hogy harcolni fog a megállapodás-tervezetért, egyúttal sajnálatát fejezte ki annak kapcsán, hogy több kormánytagja is lemondott a pozíciójáról. „A vezetés a helyes lépések és nem a könnyűek meghozatalát jelenti. Miniszterelnökként az én munkám az, hogy olyan megállapodást hozzak vissza, ami a brit emberek szavazataival van összhangban” – közölte.
A fejlemények hatására a font 2 százalékot esett csütörtökön a dollárral és az euróval szemben. A 2016-os brexit-referendum óta ez a brit valuta legnagyobb egy nap alatt bekövetkezett értékvesztése. A péntekre reggelre a helyzet stabilizálódott valamelyest, ám az elemzők a font további ingadozására számítanak.