Boeing Super Tankereket is bevetnek, hogy megfékezzék az amazonasi erdőtüzeket. Az oltást folyamatosan végzik, de még mindig több mint 2500 helyen csapnak fel a lángok. A Föld tüdejének is nevezett esőerdőben idén már 72 ezer tűzesetet észleltek, ami 84 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában.
A brazil elnök először az időjárást okolta. Majd azt mondta: a környezetvédő civil szervezetetek a felelősek az erdőtüzekért. Az NGO-k szerint azonban Bolsonaro államfő bátorította a fakitermelőket és a földműveseket, hogy irtsák az őserdőt, hogy így hozzanak létre még több legelőt.
A brazil államfő először azt hangoztatta, hogy országa képtelen egyedül megküzdeni a pusztító lángokkal, majd azokat az államokkal bírálta amelyek próbáltak segítséget nyújtani.
Nekem úgy tűnik, hogy a civil szervezetek gyújthatták fel az Amazonast. Ők voltak azok, akik pénzt kértek, mivel a kormány csökkentette a támogatásukat. Kell nekik a pénz
- mondta az elnök.
A német kancellár, a brit kormányfő, a francia elnök is aggodalmának adott hangot és az Amazonas kiirtását támogató brazil államfő megállítását szorgalmazta. Emmanuel Macron leszögezte: Bolsonaro hozzáállása veszélybe sodorja az Európai Unió és a Dél–amerikai Közös Piac közötti szabadkereskedelmi egyezmény elfogadását. Hozzátette: ha szükséges megvétózza a megállapodást. Finnország pedig azt javasolta, hogy vezessenek be embargót a brazil húsimportra.
Az Európai Bizottság aggódik. Az Amazonas a világ egyik legnagyobb esőerdője. Üdvözöljük a francia elnök azon döntését, hogy napirendre tűzi a problémát a G7 csúcson. Valóban vészhelyzet alakult ki. Folyamatosan kapcsolatban állunk a brazil és a bolíviai hatóságokkal. Bármilyen segítséget megadunk
- hangsúlyozta az Európai Bizottság szóvivője.
A brazil elnök először visszautasította a segítséget, azonban a nemzetközi nyomás hatására engedélyezte, hogy a hadsereg is részt vegyen az amazóniai esőerdőtüzek megfékezésében. Brazília-szerte több ezren vonultak utcára, hogy Bolsonaro lemondását követeljék.
Azért vagyunk itt, hogy harcoljunk a legfontosabb őserdő elpusztítása ellen. Azonban az őserdő mellett az őslakosok védelme és támogatása is fontos
- nyilatkozta egy brazil férfi.
Mexikóban is a brazil elnök ellen emelték fel a szavukat a helyiek.
Az elnök az Amazonas összes erőforrását, kincsét a Mezőgazdasági Minisztérium kezébe adta. Mi a baj ezzel? Eltelt egy év és jönnek az erdőtüzek, a kormányt még sem érdekli. Az egyedüli bűnös az államfő
- mondta az egyik tüntető.
Az amazonasi esőerdő a legnagyobb a világon. Létfontosságú a szén-dioxid elnyelésében, ezáltal lassítja a globális felmelegedést. Hozzávetőleg egymillió őslakos és hárommillió növény- és állatfajta él a vidéken.
HírTV