2024. 12. 22. Vasárnap Zéno napja
Jelenleg a TV-ben:

Ottó

Következik:

Vezércikk 06:00

Külföld

36 évvel a merénylet után még mindig vannak kérdőjelek a lockerbie-i robbantással kapcsolatban

A skót kormány volt igazságügyi minisztere szerint minden bizonnyal az Egyesült Államokban vád alá helyezett líbiai gyanúsított a lockerbie-i robbantás valódi tettese.

  • 36 évvel a merénylet után még mindig vannak kérdőjelek a lockerbie-i robbantással kapcsolatban

Az azóta megszűnt amerikai Pan Am légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-es óriásgépét 36 évvel ezelőtt, 1988. december 21-én időzített pokolgéppel felrobbantották.

A brit kriminalisztika történetének eddigi legsúlyosabb terrorcselekményében 270-en vesztették életüket, köztük négy magyar utas.

A repülőgép roncsai 11 ezer méteres magasságból a skóciai Lockerbie-re zuhantak. Az áldozatok közül tizenegy a jelentős részben letarolt kisváros lakója volt.

London és Washington 1991-ben büntetőeljárást kezdeményezett két líbiai hírszerzési ügynök ellen, akiket a pokolgép elhelyezésével vádoltak. A vád alapja az a feltételezés volt, hogy Líbia a Tripoli és Bengázi ellen 1986-ban végrehajtott amerikai légitámadást torolta meg a merénylettel. Líbia - ENSZ-szankciók nyomása alatt - végül kiadta a két körözött ügynököt.

Egyiküket, Abdelbászet Ali Mohamed al-Megrahit 2001. december 31-én életfogytiglani börtönre ítélte az eljáró skót bíróság, amely a kiadatás fejében semleges ítélkezési területhez ragaszkodó líbiai álláspont miatt Hollandiában ült össze.

Megrahinak - aki mindvégig tagadta bűnösségét - az ítélet szerint legalább 27 évet kellett volna rács mögött töltenie, de elhatalmasodó rákbetegsége miatt 2009-ben szabadon engedték, és hazatérése után három évvel, 2012-ben meghalt. Máig ő az egyetlen olyan gyanúsított, akit elítéltek a lockerbie-i merényletért.

Kenny MacAskill, aki 2007 és 2014 között töltötte be a skót kormányban az igazságügyi miniszteri tisztséget - és e minőségében személyesen döntött 2009-ben Megrahi szabadon engedéséről -, a merénylet szombati évfordulóján a BBC rádiónak nyilatkozva kijelentette: mindig is meggyőződése volt, hogy az Egyesült Államokban 2020-ban vád alá helyezett és két éve vizsgálati fogságban tartott Abu Agila Mohammad Maszúd a merénylet főbűnöse.

MacAskill szerint Maszúd katonai kiképzésben részesült, és értett a robbanóeszközök előállításához is.

Megrahinak ugyanakkor nem volt ilyen szaktudása, bár ez nem jelenti azt, hogy nem volt része a merénylet végrehajtásában - fogalmazott MacAskill a szombati BBC-interjúban.

A volt skót igazságügyi miniszter védelmébe vette sokat bírált döntését Megrahi szabadlábra helyezéséről, mondván: az elítéltnek az akkori orvosi szakvélemények szerint három hónapja volt hátra életéből, és jóllehet végül még három évig élt, olyan beteg volt, hogy már nem jelentett veszélyt senkire.

Az amerikai hatóságok gyanúja szerint Abu Agila Mohammad Maszúd, aki 1973 és 2011 között a líbiai hírszerzés magas rangú tisztje és robbantási szakértője volt, 1988 decemberében parancsnokainak utasításra egy bőröndben szállította Máltára a pokolgépet. Ez a bomba robbant fel 1988. december 21-én a Pan Am 103-as járatának fedélzetén Skócia felett.

Maszúd büntetőpere várhatóan jövőre kezdődik az Egyesült Államokban.

A merénylet áldozatainak családtagjai ugyanakkor kétségbe vonják, hogy a terrorcselekményért Líbia volt a felelős.

A hozzátartozók kampányszervezete szerint inkább iráni bosszú lehetőségére utalhat, hogy a lockerbie-i merénylet előtt öt hónappal egy amerikai hadihajó a Perzsa-öbölben tévedésből lelőtte az Iran Air légitársaság egyik utasszállító repülőgépét. A gépen utazó 290 személy életét vesztette.

Fotó: Shutterstock

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Rettenetes buszbaleset történt Brazíliában

Rettenetes buszbaleset történt Brazíliában

Kigyulladt egy távolsági autóbusz a délkelet-brazíliai Minas Gerais államban, miután sziklatömb zuhant a járműre, és az összeütközött egy teherautóval. A balesetben legkevesebb 37 ember meghalt - közölték a hatóságok, miután minden áldozatot kiemeltek a roncsból.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!