Május 3-án délután 4 óráig adhatták le a pártok az európai parlamenti listaállításához szükséges ajánlásaikat. Ahhoz, hogy nyilvántartásba is vegyék őket 20 ezer érvényes ajánlást kellett összegyűjteniük. Ezt végül tizenhárom jelölő szervezet tette meg. Azonban utólag derült ki, hogy a Jakab Péter nevével fémjelzett Nép Pártján és az Új Alternatíva Párt nem tudta bemutatni a megfelelő számú aláírást, így ez a két szervezet nem indulhat el az EP-választáson. Ezzel pedig eldőlt, hogy tizenegy párt listájára lehet majd voksolni.
Pálfalvi Milán, elemző, Nézőpont Intézet: "Az erőviszonyokat egyértelműen megmutatja, hogy mely pártok tudtak listát állítani."
A Nézőpont elemzője szerint amíg a békepárti álláspontja és stabil politikája miatt a Fidesz-KDNP státusza biztos ebben a versenyeben, addig az ellenzéki oldalon Magyar Péter megjelenésével teljesen felborultak az erőviszonyok.
Pálfalvi Milán, elemző, Nézőpont Intézet: "Az európai parlamenti mandátumok kiosztása az néhány párt esetében fog megtörténni. Ugye a Fidesz és a KDNP szövetségben, DK-MSZP-Párbeszéd szövetségben, valamint a Tisza Párt. Jelen pillanatban ezek a legvalószínűbb lehetséges nyertesei az európai parlamenti választásnak."
Az elemző hozzátette: az olyan pártok mint a Momentum vagy Jobbik-Konzervatívok a futottak még kategóriába tartoznak. Ezeknek a pártoknak adott esetben már az is siker lehet, hogy elérték a szükséges számú aláírást, amivel el tudnak indulni az európai parlamenti választáson.