A házi vágást nem kell bejelenteni a hatóságoknak, ha a hurkát, kolbászt, disznósajtot nem adják el. A kistermelőkre szigorúbb szabályok vonatkoznak. Évente 72 disznót vágathatnak le engedélyezett vágóhídon vagy vágóponton. Termékeiket a környék piacain vagy boltjaiban árulhatják.
– Létezik falusi vendéglátás. Ebben az esetben adottak a lehetőségek arra, hogy saját állatát valaki levágja, és azt feltálalja pont abból kifolyólag, hogy a falusi ízeket, ételkülönlegességeket megízleltesse a turistákkal” – mondta a Csongrád Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságának vezetője, Farle Csaba.
– Volt nyolc év, amikor nagyon keveset hallottunk arról, hogy a helyi termékelőállítás milyen fontos dolog, hogy a közvetlen értékesítésben mennyi lehetőség van. A 2010 óta eltelt időszak kommunikációs váltása már érezteti a hatását – tette hozzá Mikula Lajos. A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének ügyvezető elnök úgy látja, hogy egyre több helyen tartanak a kistelepüléseken, falvakban jószágot, csirkét, disznót.
A gazdák szerint hatékonyabb ellenőrzéssel a rossz minőségű húsimport kiszűrhető lenne.