„5000 fő alatt nem lesz sem képviselőtestületi választás, sem polgármester választás, hanem a járási kormányhivatalok fognak kijelölni egy embert, egy kormánytisztviselőt, aki az előljárója, vagy régense lesz annak az adott településnek” – januárban a Szabad Pécs újságírója írta meg, hogy a választás után az önkormányzati rendszer gyökeres átalakítására készül a kormány.
Az állítást a miniszterelnök is cáfolta. „A kistelepülésekkel kapcsolatosan terjedt el az a rémhír, hogy az önkormányzatokat valaki fel akarná számolni a falvainkban. Ez nem így van, még a kétezer fő alatti településeken sem fogunk felszámolni semmit” – húzta alá Orbán Viktor.
„Tulajdonképpen itt olyan forrásról van szó, amit egyébként európai uniós pénzekből és állami forrásokból biztosítottak az önkormányzatoknak” – nyilatkozta a Hír TV-nek Gémesi György.
Az állam pedig már korábban is mondhatta volna, hogy ezeket a beruházásokat rajta keresztül kell finanszírozni. Gémesi György szerint a lépésnek más okai vannak.
„Az a gyanú, hogy ez azért történik, mert a költségvetést kozmetikázni kell, mert nagy az államháztartási hiány és ennek következtében nyilván be kell vonni ezeket a forrásokat. Csak nehogy az legyen, hogy adott esetben a megígért beruházások ne történjenek meg, mert aztán véletlenül ott marad a pénz és aztán egészen másra fogják költeni, mint ahogy egyébként a választások előtt megígérték” – fejtette ki Gödöllő polgármestere.
Augusztus végén 1645 milliárd forint volt az államháztartás hiánya, ami az éves előirányzat 121 százaléka. 2017 azonos időszakában 979 milliárd volt a hiány.
„Senki nem zárol semmit és senki nem vesz el senkitől sem pénzt ez továbbra is az önkormányzatok pénze és támogatása” – a pénzügyminiszter szerint a lépésre azért van szükség, hogy ne a kereskedelmi bankok forgathassák a pénzt az állam helyett.
„A döntési jogot senki nem veszi el ezektől a településektől. Amikor egy fejlesztés abba a szakaszba jut, hogy számlát bocsájtanak ki, egy fejlesztés megvalósul és ennek a számláját kiállítják, akkor ezekről a számlákról utaljuk a pénzt, vagy utalja az önkormányzat a pénzt, hiszen ő dönt erről” – mondta Varga Mihály pénzügyér.
A Budacash brókerház csődje után már felmerült, hogy a bankok helyett az államkincstár vezesse az önkormányzatok számláit, miután több - döntően kormánypárti vezetésű - település pénze is elúszott. Ez a javaslat azonban eddig nem valósult meg.