12,8 százalékkal volt magasabb a bruttó átlagkereset az egy évvel korábbinál – a KSH adatai szerint júliusban. A pénzügyminiszter a köztévében a fizetések tekintetében azt is elmondta, hogy tavaly és 2018-ban is emelkedett a minimálbér összege és csökkent a közfoglalkoztatottak száma is.
„Nyilván a gazdasági növekedés önmagában is húzza a bérek növekedését is. Jól látható, hogy az alacsony munkanélküliség miatt a jól képzett munkaerő megfizetése többe kerül a vállalkozásoknak, másrészt pedig mivel több ember tud kedvező körülmények között elhelyezkedni, ezért ez automatikusan tovább húzza a bérek növekedését” – mondta a pénzügyminiszter.
„Lakatosok, hegesztők, gépkezelők hiányoznak jellemzően, de a közlekedés is… mindenki tudja, hogy nagy a hiány a gépkocsi-vezetőknél” – a hiányszakmákat sorolta a LIGA Szakszervezetek elnöke, azokat, ahol soron kívüli béremeléssel marasztalják a dolgozókat. Jellemzően az ipar területén, azon belül is a feldolgozóiparban tapasztalhatóak nagy számban ilyen esetek. Elsősorban a fizikai munkakörökben dolgozók részesültek év közbeni emelésben ott, ahol kevés a munkaerő.
„A hiányszakmákban jelentkező problémák megoldása érdekében év közben, jellemzően az éves tervek elfogadását követően újabb korrekciót kellett végrehajtani, és a már meglévő emeléseket további 4-6 és még magasabb százalékos mértékben kellett megnövelni” – ismertette Doszpolyné Mészáros Melinda.
Szakemberek szerint a béremelés tendencia lesz az elkövetkezendő években, amelyet a szakszervezetek is támogatnak.