A miniszterelnök óévbúcsúztató összefoglaló videójában kiemelte a tavalyi az elmúlt harminc év legnehezebb esztendeje volt
A kormányfő hangsúlyozta: Magyarország a válságok ellenére is rendkívüli teljesítményt nyújtott.
Az elmúlt években hozott intézkedéseket pedig folyatja a kormány.
A minimálbér 16, míg a garantált bérminimum 14 százalékkal nő. A minimálbér 232 ezer forint, a garantált bérminimum pedig 296 ezer forint lett.
2023-ban a családok is jól járnak, hiszen a gyermekgondozási díj maximális összege bruttó 324 ezer forintra növekszik januártól. A diplomás gyed az alapképzésben résztvevő hallgatóknál bruttó 162, a mesterképzésben résztvevőké pedig 207 ezer forintra emelkedik.
A gyermekek otthongondozási díja, a gyod is magasabb lett, 232 ezerre nőtt. És 25 százalékos gyarapításra számíthatnak a nevelőszülők is.
Január elsejétől nem kell személyi jövedelemadót fizetnie azoknak 30 év alatti nőknek, akik gyermeket vállalnak.
Változik a Munka Törvénykönyve is. Az új szabályok értelmében a szülőknek gyermekük 4 éves koráig a munkáltató köteles biztosítani a részmunkaidő lehetőségét. Emellett a gyermek nyolcéves koráig kérhetik majd a munkavégzési hely, valamint a munkarend módosítását, továbbá távmunkát is igényelhetnek. Emellett az uniós irányelveknek megfelelően 10 napra bővítették az apasági szabadság időtartamát.
Minden munkavállalót negyvennégy munkanap szülői szabadság illet majd meg a gyermeke hároméves koráig. A szülői szabadságra a távolléti díj tíz százaléka jár.
Februárban pedig érkezik a 13. havi nyugdíj is. Az emelt összegű nyugdíjra nemcsak az öregségi nyugdíjasok, hanem összesen 28-féle nyugdíjszerű vagy hasonló ellátásban részesülők is jogosultak. Mindösszesen két és fél millió ember.
2023-ban is marad a rezsicsökkentés, átlagfogyasztásig - a kormány ugyanis jelentősen megemelte a Rezsivédelmi Alap forrásait. Az intézkedés nélkül a magyar családok havi 181 ezer forinttal többet fizetnének az energiáért - közölte a Pénzügyminisztérium.