„Mindent meg fogok tenni, hogy a következő hat évben soha többé ne ismétlődhessen meg az az erkölcsi, politikai és gazdaságpolitikai hiba, ami egyébként a monetáris politika hibája is volt, hogy felépül Magyarországon egy devizahitel-állomány” – ezt mondta múlt heti bizottsági meghallgatásán a Magyar Nemzeti Bank új elnöke. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) még Matolcsy Györgynek címezve juttatta el az árfolyamgátra vonatkozó javaslatait a Nemzetgazdasági Minisztériumba.
A PSZÁF-javaslat egyik célja, hogy a több mint 110 ezer nem fizető adós egy részét visszavezesse a törlesztők közé. A tervezet összesen 440 ezer devizaadóson segíthet. „Ez a javaslat az árfolyamgát meghosszabbítására és rugalmasabbá tételére vonatkozik. Alapvetően azt a kört érinti, akik az árfolyamgátba beléphetnek ma is. Ez alapvetően a 90 napnál kisebb, rövidebb tartozást, esetleges késedelmet felhalmozott adósok további megsegítését célozná. Arról szól a javaslat, hogy az árfolyamgát periódusát tolják ki egészen addig, amíg a magyarországi devizaalapú jelzáloghitelek teljesen kifutnak a magyar hitelpiacról” – nyilatkozta Binder István, a PSZÁF szóvivője.
A Magyar Bankszövetség is a több mint 90 napja nem fizetőket segítené meg, hogy utána be tudjanak jelentkezni akár az árfolyamgát rendszerébe is. A bankszövetség viszont nem ért egyet a pénzügyi felügyeletnek azzal a javaslatával, hogy az adósok többször is beléphessenek az árfolyamgátba. Magyarországon a lakosságnak még mindig több mint 4000 milliárd forintnyi devizahitele van, hátralévő futamidejük átlagban 11-12 év.
Tanácsol a Jobbik
Csak a felvétel idején érvényes árfolyamon érdemes forintosítani a devizahiteleket a Jobbik szerint. Z. Kárpát Dániel szerint csak ez ad garanciát arra, hogy a devizahitelekért felelős bankrendszer viselje a terheket.