A bankok eddig 16 forintot emeltek le a számlatulajdonostól 100 forint kamatjövedelem után. Augusztustól már 22 százalékot vonnak le az egészségügyi hozzájárulás bevezetése miatt. Az adószakértő azt mondja: befektetni csak annak éri meg a jövőben, aki három hónapnál hosszabb időre köti le a pénzét.
„Csak a hosszútávú befektetések érik meg, például az állampapír, lehet, hogy ennek ez is a célja, de az okokat nem tudom – közölte Angyal József adószakértő. – De ha most a készpénzfelvételi jutalék az olyan 1 százalék körül van, tehát ha 100 ezer forintot betesz valaki, akkor ezer forintjába kerül az, hogy fölvegye, vagyis a matematikai feladvány az, hogy ezer forint kamatot hogyan lehet elérni. Ha azt vesszük figyelembe, hogy a 78 százalékát kapja meg, akkor ebből könnyen kiszámítható, hogy 3-3,5 hónap lekötés alatt térül még csak meg a rárakodó adóteher, illetve jutalék” – nyilatkozta az adószakértő.
A készpénzfelvétel tranzakciós illetéke 6 ezrelékre nő, az eddigi 6000 forintos felső korlát pedig megszűnik. Az átutalásoknál is emelkedik az illeték, de a 6000 forintos plafon megmarad. Több bank már bejelentette, hogy ügyfeleire hárítja a többletköltséget.
„A mai nap a Budapest Bank is előzetesen közzétette azt a hirdetményét, amelyben részletezi, hogy hogyan fogja a tranzakciós illetéket áthárítani vagy hogyan fognak változni a kondíciói. A bankoknak hatvan nappal hamarabb közölniük kell, ha az ügyfél számára kedvezőtlen hatást eszközölnek a díjakban vagy bármilyen feltételekben. Úgy gondolom, hogy a következő napokban, hetekben folyamatosan látni fogjuk, hogy az összes bank jönni fog a hirdetményeivel” – nyilatkozta Gergely Péter pénzügyi szakértő. A kártyás vásárlások várhatóan ingyenesek maradnak.