Négy év alatt majdnem megduplázta árbevételét az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek. A cégcsoport 2010 óta több mint 520 milliárd forintot fizetett adóként az állami költségvetésbe. Mindezt úgy érték el, hogy alkalmazkodtak a Nemzeti Energiastratégiához és végrehajtották a rezsicsökkentést. „2010-ben a társaságcsoport árbevétele 557 milliárd forint volt, ez 2013-ban 922 milliárd forintra nőtt” – közölte Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója.
A paksi atomerőmű adja a hazai áramtermelés felét, a lakossági fogyasztás 36 százalékát. A következő években húsz évvel meghosszabbítják a régi blokk üzemidejét. Az orosz–magyar hitelszerződésről az Országgyűlés mondja ki a végső szót – ezt már a fejlesztési miniszter mondta. „A megkezdett munkát folytatni szeretnénk, nem kívánunk változtatni azon a politikán – itt közvetlenül az energiáról beszélünk –, amelyet meghatároztunk” – közölte Németh Lászlóné.
A rezsicsökkentést folytatják – mondta a miniszter. A parlament még az idén elfogadhatja a közműszolgáltatásról szóló törvényt, ami lehetővé teszi, hogy egy állami tulajdonú, nonprofit szolgáltató jelenjen meg a hazai energiapiacon, és hogy a kis- és középvállalkozások rezsije is csökkenjen. Az állam a Főgázt is meg akarja vásárolni. „Felhatalmazásunk van a kormánytól arra, hogy megkezdjük a tárgyalásokat a többségi, önkormányzati kézben levő csomag megvásárlására” – mondta Németh Lászlóné.
Az MVM három éve van jelen a földgázpiacon. A cégcsoport részvételével épült meg a szlovák–magyar energiarendszert összekötő vezeték, amit március végén adott át a két ország kormányfője. A kormány további tárgyalásokat folytat az E.ON-nal, az állam a dél- és közép-dunántúli gázhálózatot akarja megvásárolni. „A legjelentősebb kihívás – szerintem – a földgázkereskedőnek az ipari rezsicsökkentés. Azt hiszem, hogy ez a cég kell, hogy az legyen, amely megtalálja azokat az alternatív forrásokat, amelyek biztosítják azt, hogy Magyarországon ne csak az egyetemes szolgáltatás keretében vételezett lakossági fogyasztóknak tudja az állam a rezsijét csökkenteni” – mondta Horváth Péter, az MVM vezérigazgatója.
A beruházásoktól és a vállalatfelvásárlásoktól azt várják, hogy 2014-ben több mint 1200 milliárd forint lesz a cégcsoport árbevétele, ezzel az ország harmadik legnagyobb vállalata lesz.