Évente 58 ezer új daganatos megbetegedést regisztrálnak Magyarországon. Az első kezelésre többször hónapokat kell várni. „Két hónapig kellett várni, mire idáig eljutott a dolog, hogy sugárkezelésre kell járnom, és a két hónap után most pedig két hónap minden áldott nap” – mondta egy beteg.
A férfi ráadásul 180 kilométert tesz meg naponta, hogy el tudjon járni a kezelésekre. Ezért a szaktárca tízmilliárd forintos európai uniós támogatásból fejleszti tíz megyei egészségügyi központ felszereltségét. „Elsősorban diagnosztikai, terápiás eszközökről van szó. A diagnosztika területén a laboratóriumi, a patológiai és a képalkotó, a radiológiai diagnosztika az, ami még fejlesztésre kerül és van néhány intézmény, ahol építenünk is kell, hogy vagy az eszközt tudja befogadni, vagy pedig olyan ellátási profilt fejlesztünk, ahova építés kell” – mondta Szócska Miklós egészségügyi államtitkár.
Jelenleg 38 ilyen sugárkezelő gép van Magyarországon, ez a szám 46-ra nő majd. A korszerűbb diagnosztikai műszerekkel pedig pontosabban meg tudják majd határozni a daganat helyét és az áttéteket is. „A teljes túlélés Magyarországon 2015-ben csak emiatt a szervezés és fejlesztési alap miatt becslésem szerint olyan 4-6 százalékkal javulni fog” – közölte a Szakmai Kollégium Onkológia és Sugárterápia tagozatának elnöke.
Az onkológiai fejlesztések akár már jövő tavaszra megvalósulhatnak.