A költségeket az adó dobja majd meg jövőre. Eddig 86 liter pálinkát adómentesen lehetett főzetni. Januártól ezt a 86 litert 50 százalékos jövedéki adó terheli. A 87. liter után megszűnik a kedvezmény, és a teljes adót kell fizetni, ami 1670 forintot jelent literenként.
Maurer Csabáék pálinkafőző üstöket is gyártanak. Eddig bárki vehetett desztilláló berendezést otthoni főzésre. Januártól azonban csak azok főzhetnek otthon szabadon pálinkát, akik maguk termelik meg a hozzávaló gyümölcsöt. Maureréknél a hír hallatán azonnal visszaesett a megrendelések száma.
– A jövő évre előre látott gyártásoknak a nagy részét az ügyfeleink visszamondták. A problémát ott látom, ha ez így marad, akkor hét főt alkalmazunk itt az üstgyártásnál, az ő munkahelyük forog kockán sajnos – mondta Maurer Csaba, domaszéki bérfőzde-tulajdonos.
A Magyar Pálinkalovagrend nagymestere a feketepiac megerősödésétől tart. „Nyilvánvaló, hogy majdnem kétszeresére fog duzzadni az otthonfőzők által főzött gyümölcspárlat, és a mostani kereskedelem 30 százaléka is a feketekereskedelmet gazdagítja, akkor ez meg fog duplázódni. Ez a mennyiség és a legálisan közfogyasztásra, pálinkát előállító kis- és középvállalkozások hát azok bajba fognak továbbra is kerülni” – nyilatkozta Piros László.
2010-ben a szabad pálinkafőzés bevezetése a Fidesz–KDNP egyik első kormányzati intézkedése volt. Csakhogy idén áprilisban az Európai Bíróság kimondta, hogy a házi pálinkafőzés adómentessége uniós jogot sért.
„A szabadságharc az mindig győz a végén.” Ezt a pálinkáról mondta a földművelésügyi államtitkár a szentendrei skanzen borozójánál, ahol az év legkedveltebb borvidéki településeit mutatták be Márton-nap alkalmából. Nagy István megjegyezte, hogy a magyarok szabadságharcához csatlakoztak a románok, akik 2015-től szintén adómentessé tennék a házi pálinkafőzést. „Együtt fogunk ez ügyben fellépni. Én amikor most Bukarestben voltam kint, tárgyaltam a földművelésügyi miniszter úrral. Szóba került és megegyeztünk, hogy közös erőfeszítéseket fogunk tenni ez ügyben, hogy meggyőzzük az EU-bürokratákat arról, hogy jobb, ha ezt a témát nem feszegetik” – fogalmazott Nagy István.
Az államtitkár abban bízik, hogy a román–magyar pálinkalobbi sikerrel jár Brüsszelben, és a saját használatra főzött vagy főzetett pálinka adómentes marad Magyarországon.