Medvének öltözött tüntetők fűrészeltek ketté egy rubelt Moszkva kormányzati negyedében. Az orosz fizetőeszköz feleannyit ér a dollárhoz képest, mint egy éve. A demonstrációt a Vlagyimir Putyin elnök lemondását követelő orosz kommunisták hirdették meg. Közben Alekszej Kudrin korábbi pénzügyminiszter egy konferencián arról beszélt, hogy az oroszoknak fel kell készülniük a teljes gazdasági válságra.
„Az Oroszországba érkező import jövőre mintegy negyven százalékkal fog esni. A legveszélyeztetettebbek ilyen szempontból a gépipari berendezések, a nyersanyagok és építőipari anyagok az építkezések, valamint az ipari célpontok számára. A rubel esése miatt ezeken a területeken aligha lehet folytatni az elkezdett programokat” – fogalmazott a korábbi orosz pénzügyminiszter.
Alekszej Kudrin hozzátette: 2000 óta nem fordult elő, hogy a háztartások bevétele csökkenjen. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport előrejelzése szerint az orosz gazdaság kilenc százalékponttal eshet vissza 2015 első felében a nyugati szankciók és az alacsony olajár miatt, az infláció pedig elérheti a húsz százalékot. A devizahitelre vett lakások értéke a rubel gyengülésével együtt csökken.
„Tényleg szeretnénk egy harmadik kisbabát, de erre ez a lakás nem alkalmas. Elköltözni viszont nem fogunk tudni a jelzáloghitel miatt. Sokkal többel tartozunk a banknak, mint amennyit ez a lakás ér” – nyilatkozta egy asszony, aki japán jenben vette fel a kölcsönt a férjével.
A Nemzetközi Valutaalap szerint a világgazdaság növekedésének jót tesz az olaj árának csökkenése, az IMF azt írja elemzésében, hogy az iparosodott, illetve a fejlődő országok húzhatnak hasznot a lakossági fogyasztás emelkedéséből és a termelési költségek csökkenéséből.