Áruházláncok segítségével reklámozzák a hazai almát, amelyből másfélszer annyi termett idén, mint szokott. Értékesítését nehezíti az orosz embargó. Moszkva nyár óta sújtja importtilalommal az uniós mezőgazdasági termékek jelentős részét. Az embargó azokra a büntetőintézkedésre volt válasz, amelyeket az Európai Unió hozott Oroszországgal szemben az ukrán válság miatt.
– Eladatlan készletek kezdenek felhalmozódni. Természetesen ez nem árcsökkentéshez fog vezetni, mert a gazdának ki kell fizetni valamiből a számlát és a dolgokat, tehát ő igyekszik majd drágábban eladni Magyarországon – mondta Újhelyi Sándor, a Vállalkozók Klubja Egyesület elnöke.
Tartós embargó esetén több tízmilliárd forintra teszi a magyar élelmiszeripar veszteségét a Vállalkozók Klubja Egyesület, amely a napokban rendezi meg Budapesten a szokásos magyar–orosz gazdasági fórumát. A szervezet elnöke szerint a magyar termelőknek azoknak az országoknak a piacaira kell betörniük, amelyek Oroszország új szállítói lettek. Példaként említette Törökországot, ahol tejhiány alakult ki, mióta Oroszországba exportálnak. Újhelyi Sándor azt mondja, ha a magyar termelők nem találnak új piacot, az agrártermékek drasztikusan drágulhatnak.
Oroszország budapesti kereskedelmi tanácsosa szerint az uniós vállalkozások, köztük a magyar cégek, hosszú időre kiszorulhatnak az orosz piacról. „Én ebben a viszonylatban attól félek, hogy hol lesznek majd ezek a magyar mezőgazdasági szállítók mondjuk jövőre, amikor az orosz piac már foglalt lesz” – mondta Oroszország budapesti kereskedelmi tanácsosa. Leonyid Surigin hozzátette: az embargó miatt Oroszországban is drágultak az élelmiszerek, ami miatt nőtt az infláció.