„Tiszteletet a nemzetközi jognak.” Ezt üzente Oroszországnak a magyar külügyminiszter. Szijjártó Péter moszkvai látogatása előtt a német külüggyel is egyeztetett, most pedig felszólította az orosz vezetést, hogy tartsák tiszteletben a szeptemberi minszki egyezményt és vonják vissza Kelet-Ukrajnából az azonosító nélküli katonáikat és a fegyvereket. A külügyminiszter szerint nem jelent változást a magyar külpolitikában, hogy szakítottak az oroszbarát politikával és most már feltétel nélkül az EU-ban elvárt irányvonalat követik. „Nézzék, mi nagyon örülünk a német külügyminiszter keddi látogatásának és támogatjuk Németország erőfeszítéseit annak érdekében hogy újraépüljön az EU és Oroszország közötti hatékony együttműködés” – mondta Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter látogatásától függetlenül, az orosz elnök néhány órával korábban Magyarországot nevezte Oroszország egyik legfontosabb partnerének. Ennek megfelelően Szergej Lavrov külügyminiszter is arról beszélt, hogy Magyarország az amerikai szövetség, az EU- és NATO-tagság ellenére is elfogadható partner az oroszoknak. „A mi értékelésünk szerint Magyarország a NATO- és EU-tagság elejétől kezdve korrektül viselkedett. Nem igyekezett ezeken a szervezeteken keresztül ideológiai nyomást gyakorolni. Nem tapasztaltunk oroszellenességet Magyarország részéről, és logikus, hogy Magyarország nemcsak a szövetségesei, hanem a saját érdekeit is képviseli” – fogalmazott Szergej Lavrov.
A partnerség ellenére a kereskedelmi kapcsolatok az európai szankcióktól függetlenül romlanak. Az első nyolc hónapban majdnem 14 százalékkal csökkent az Oroszországba irányuló magyar export. Növekedést a paksi bővítés és a Déli Áramlat vezetékrendszer építése hozhat, de konkrét időpont és hitelszerződés egyik beruházásnál sincs, csak az előkészületek tartanak. Azt ráadásul Szijjártó Péter is elismeri, hogy az orosz energiafüggőséget egyik se oldja meg. „A Déli Áramlat egész Közép-Európának fontos projekt, mert a gázszállítási útvonalakat diverzifikálja. Nem diverzifikálja a szállítási forrásokat, ezt mindenki tudja, de jelenleg senki nem tud mondani olyan rövid távú biztos projektet, ami mind az útvonal-, mind a forrásdiverzifikációt megoldaná” – szögezte le Szijjártó Péter.
A magyar külügyminiszter szerint a magyarországi orosz beruházások nem gyengítik Magyarország pozícióját az EU-n belül.
A Déli Áramlat az egyetlen lehetőség
Jövőre kezdené meg a kormány a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megépítését. Erről az energiaügyi államtitkár beszélt a Reuters hírügynökségnek. Aradszki András azt mondta, a Déli Áramlat az egyetlen lehetőség arra, hogy az országnak biztonságos legyen a földgázellátása. Hozzátette, a Nyugat által támogatott Nabucco-vezeték, amely azeri földgázt vitt volna Európába, nem épül meg, ezért Magyarországnak lépnie kell. Az ügynökség szerint az Oroszországból földgázt szállító vezeték hazai szakaszát 2017-ig fejeznék be. A Déli Áramlat célja, hogy elkerüljék a jelenleg bizonytalan helyzetű Ukrajnát, így biztonságosabbá válna a gázellátás Európa számára.