Beszédében kiemelte, hogy a cég eddig hazánkba késztermék raktározási funkciót nem telepített, de mostantól minden keletre szállítandó terméke innen indul majd útjára. Továbbá emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány több mint egy évtizede stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Bosch-sal, amelynek valós tartalma is van, amit bizonyít, hogy a vállalat mára a külföldi tulajdonú ipari szereplők közül a legnagyobb foglalkoztatóvá vált Magyarországon, körülbelül 18 300 embernek adva munkát.
A miniszter kifejtette, hogy Magyarországot földrajzi elhelyezkedése tökéletesen alkalmassá teszi arra, hogy a régió fontos logisztikai központjává váljon, miután több nagy és forgalmas európai kereskedelmi útvonal is itt megy keresztül. "Délkelet-Európa és a kontinens nyugati fele között pedig a legrövidebb és leghatékonyabb szárazföldi szállítási útvonal rajtunk megy keresztül" - tudatta. "Ezért a logisztikai ágazatot a magyar gazdaság egyik kulcságazatának tekintjük. Nem is csoda, hiszen 290 ezer ember dolgozik ebben az ágazatban. A tavalyi esztendőben 275 millió tonnányi árut szállítottak, mozgattak Magyarországon, illetve Magyarországon keresztül" - fűzte hozzá.
Közölte, hogy mára a logisztika vált az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazattá, amelynek termelési értéke tavaly az első három negyedév során meghaladta a 4500 milliárd forintos értéket, ami egy év alatt hét százalékos növekedést jelent. Ezzel összefüggésben pedig arra is kitért, hogy az utóbbi tíz évben a kormány összesen 124 logisztikai nagyberuházáshoz nyújtott támogatást. "Ráadásul a magyar logisztikai ágazat jól vizsgázott nehéz körülmények közepette is, hiszen a háborúval sújtott övezetek elkerülése, a keleti irányú beszállítói útvonalak módosítása nagyon sok újrastrukturálási feladatot adott a magyar logisztikai ipar számára" - fogalmazott.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatásával teljesen új világpolitikai-világgazdasági realitás állt elő, amely kiemeli a magyar gazdasági semlegességi stratégia jelentőségét. "Ez az új világpolitikai realitás bizonyítja, hogy akik részt vettek a világgazdasági hidegháborúban, azok ennek az új korszaknak a vesztesei közé tartoznak, akik viszont nem vettek részt a gazdasági hidegháborúban, azoknak lehetőségük van arra, hogy ennek az új korszaknak a nyertesei közé soroljanak" - mondta. "Magyarország nem vett részt ebben a gazdasági hidegháborúban, aminek az eredményei látszanak is" - tette hozzá.
Ennek kapcsán megjegyezte, hogy 2024 beruházásösztönzési szempontból a magyar gazdaságtörténet valaha volt második legsikeresebb éve volt, ráadásul egymás után a második, amikor is tízmilliárd eurót meghaladó összegben sikerült megállapodást kötni Magyarországra érkező beruházásokról. "Tízmilliárd euró, vagyis négyezer milliárd forint. Ennyi Magyarországra érkező beruházásról tudtunk tavaly megállapodást kötni, amelynek eredményeként 18 500 munkahely jön létre Magyarországon, ami hozzájárul ahhoz, hogy ma Magyarországon a foglalkoztatás továbbra is rekordmagas szinten, a munkanélküliség pedig rekordalacsony szinten áll" - sorolta.
A Bosch Magyarország tájékoztatása szerint a beruházással egy korszerű, Ipar 4.0 megoldásokat is használó raktári struktúra jött létre a Miskolci Ipari Park területén. A rendszer a teljes értéklánc mentén valós időben, automatikusan kezeli és követi az árut annak beérkezésétől kezdve felhasználásán, csomagolásán és kiszállításán át megérkezéséig. A digitalizációval a hibák száma akár 20 százalékkal is csökkenthető, a rendszerek integrációjához kapcsolódó szoftverfejlesztésekkel és az ahhoz szükséges eszközökkel pedig évente akár 204 ezer paletta áru is kiszállítható világszerte - írták.
A mintegy 100 ezer négyzetméteres területen elhelyezkedő központ mellett a vállalat olyan fejlesztéseket is megvalósított a telephelyen belül, mint a kamionforgalom számára létesített úthálózat vagy a 800 méter hosszú csatornarendszer - közölték. Mint írták, a beruházás eredményeként az új létesítmény a vállalatcsoport elektromos kéziszerszám üzletágának egyik meghatározó késztermékelosztó raktára lesz a kelet-közép-európai régióban, emellett késztermék- és alapanyag raktárként is működik majd. Onnan a világ 26 országába szállítanak különböző cikkeket és komponenseket a jövőben. A közlemény szerint a beruházáshoz a magyar állam egyedi kormánydöntés (EKD) alapján mintegy 7 milliárd forint utófinanszírozás keretében nyújtható, vissza nem térítendő készpénz támogatást biztosít.
Forrás: MTI
Fotó: MTI