„Európában a legolcsóbb energia-hozzáférés Magyarországon legyen. Ez azért is fontos, visszavetítve a versenyképességre, hogy a versenyképességünket tovább tudjuk erősíteni” – mondta Aradszki András, a KDNP frakcióvezetője-helyettese. 15-20 százalékos árelőnyt jelenthet a paksi bővítés a kereszténydemokrata párt vezérszónoka szerint. Az LMP által kezdeményezett vitanapon a paksi bővítésről értekeztek a képviselők. „Nagy-Britanniában és Törökországban, ahol hasonló típusú bővítések voltak, bőven 30 forint felett volt az ár. De én készséggel hiszek Önnek, végre hónapok után tegyék le az asztalra a kalkulációikat, tegyék le az asztalra végre a hatástanulmányokat, amelyet titkoltak akkor, amikor ezt a szégyenletes paktumot áttolták a Házon. Ne titkolózzanak, jöjjenek elő a számokkal, ne kelljen bíróság elé menni” – mondta Schiffer András, az LMP társelnöke.
A szocialisták vezérszónoka Magyarország függetlenségéért aggódott. „Az Orbán–Putyin-paktum egy hazugságok sokaságára épülő paktum, melynek eredményeként Magyarország elveszíti szuverenitása egy részét, Oroszország hűbéresévé válik és Magyarország elveszíti a világ egy részének tiszteletét” – mondta Tóth Bertalan.
A Jobbik frakcióvezető-helyettese viszont a szocialista képviselőket kérte számon. Volner János szerint pálfordulás történt a baloldalon. „Mit mondott saját nyolcéves kormányzata alatt a balliberális koalíció? Azt mondta, hogy atomerőmű építésére szükség van, erről egyébként kormányhatározatot is hoztak a saját kormányzásuk alatt. Most ellenzéki pozícióba került az MSZP, most pont az ellenkezőjét mondja, hogy semmi szükség atomerőműre, ők már nem is értik, hogy Önök mit akarnak. Hát ez az érdekes! 180 fokkal változott a baloldal véleménye az atomerőmű megítélésében” – mondta Volner János.
A külgazdasági és külügyminiszter az energiafüggetlenségre hívta fel a figyelmet. Szerinte a bővítéssel Magyarország növelni tudja függetlenségét az importenergiától, amely jelenleg a teljes energiafelhasználás kétharmadát teszi ki. „A szomszédunkban zajló események, fegyveres konfliktus és a nemzetközi jog durva megsértése rámutatott arra, hogy Európa rendkívül kiszolgáltatott az energiaellátás és az energiabiztonság kérdéskörét tekintve. Másrészt pedig a világgazdasági változások nyomán azt is látjuk, hogy a beruházásokért folytatott egyre élesedő versenyben az egyik legfontosabb tényező, hogy ki tudja biztosítani az energiaellátás kiegyensúlyozottságát és biztonságát, ki tudja garantálni a legalacsonyabb energiaárakat” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin még januárban írta alá a paksi atomerőmű bővítéséről szóló megállapodást, melyre februárban bólintott rá az Országgyűlés. A beruházás tíz év alatt készül el.