Az európai néppárti EP-képviselő szerint a zónán kívüli országoknak is lehetőséget kellene adni arra, hogy az európai stabilitási mechanizmushoz (ESM) forduljanak tőkéért. Ezért úgy véli, át kell dolgozni a javaslatot, amely szerint az Európai Központi Bank (EKB) venné át a hitelintézetek ellenőrzését. A képviselő szerint az egységes bankfelügyelet ennek ellenére közös érdek és Magyarországra is komoly hatása lenne.
Az Európai Uniónak egységes bankfelügyeletre van szüksége – hangoztatta szeptember 6-án José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. „Európa akkor tud kilábalni a válságból, ha együtt dolgozunk és cselekszünk a közös megoldások érdekében” – jelentette ki Barroso a Jobs4Europe brüsszeli konferenciát követően. Korábban Olli Rehn, az Európai Unió pénzügyi és gazdasági biztosa is annak a véleményének adott hangot, hogy minden bankot közös felügyelet alá kell helyezni. Vítor Constancio, az Európai Központi Bank alelnöke pedig létfontosságúnak nevezte az egységes bankfelügyelet létrejöttét. |
„Kifejezetten az eurózóna tagországaira vonatkozik a jelen javaslat, azonban egyértelműen hatása lenne a zónán kívüli tagországokra is” – jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó a Hír TV-nek. „Ez egy olyan felügyeleti rendszer, ami biztonságot ad a bankoknak, ezért fontos, hogy olyan rendszer alakuljon ki, ami számunkra is előnnyel járna, hiába vagyunk a zónán kívül jelen pillanatban” – tette hozzá. A politikus elmondta, természetesen Magyarországnak nem kötelező csatlakoznia; a képviselő szerint a rendszernek most még több a hátránya, mint az előnye. Pelczné Gáll Ildikó azonban azt reméli, hogy egy olyan átdolgozás születik majd, ami a tíz zónán kívüli tagország – köztük Magyarország – számára is kedvező lesz.
Nem szolgálná Magyarország érdekeit az Európai Bizottság elnöke által szerdán bejelentett egységes bankfelügyeleti rendszer – jelentette ki Martonyi János. A külügyminiszter szerint a szabályozás kötelezettségekkel járna, miközben a jogok korlátozottak, ezért néhány ponton változtatni kellene rajta.
Magyarországnak kétségei vannak az Európai Bizottság azon javaslatát illetően, hogy az Európai Központi Bankot bankfelügyeleti hatáskörrel ruházzák fel az euróövezetben – mondta Győri Enikő európai uniós ügyekért felelős külügyminisztériumi államtitkár szerdán a Dow Jones hírügynökségnek. „A javaslat elfogadására vonatkozó döntésünk attól függ, hogy az új rendszerben a jogok és kötelezettségek arányosak lesznek-e. Első olvasásra úgy tűnik, hogy nem” – fogalmazott az interjúban az államtitkár.
Január 1-jén indulna a bankfelügyelet
Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az egységes felügyeleti mechanizmust már 2013. január elsején vezessék be. Az új mechanizmus zökkenőmentes elindításához a tervek szerint fokozatos bevezetési időszakot alkalmaznának, amely 2014. január elsején zárulna.