Oroszországnak az alacsony olajár és a gyenge rubel miatti költségvetési lyukat kell betömködni, a rubel újabb történelmi mélypontra gyengült, miután az energiahordozó hordónkénti ára már kevesebb mint 72 dollár.
A kőolaj világpiaci hordónkénti ára december első napján 5 éves negatív csúcsot döntött. 67 dollár egy hordó, ami egy év alatt 40 százalékos csökkenés. „Magyarország esetében ugye az üzemanyagárak azok nagyon látványosan estek az elmúlt időszakban, a nyári szintekhez képest akár 15 százalékos lejtmenet is bekövetkezett, tehát alapvetően a lakosság, akinek van autója, akár több ezer forintot is megtakaríthat immár pár hónap alatt tankolásonként, illetve hát a fuvarozók számára is egy általános inflációellenes folyamatot alakíthat mindez ki” – mondta Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház vezető elemzője.
A nemzetközi olajcégek többsége fix profitszázalékkal dolgozik, ezeknek a cégeknek teljesen mindegy az ár. Ez a Molra is igaz. „Elég jó a pénzügyi mutatórendszerünk is. Nagyon sok olajcég ezt nem mondhatja el magáról, és az alacsony olajár más cégeket jobban megüt vagy meg fog ütni, mint ahogy a Molt megüti, ezáltal a Molnak a jövőben lehetősége is lesz adott esetben, olcsón, kedvezően vásárolni különböző vagyontárgyakat, különböző tárgyakat a közép-európai térségben, ezért igyekszünk kihasználni a lehetőségét is annak, hogy alacsony az olajár” – mondta Szollár Domokos, a Mol Zrt. szóvivője.
Az olajár az alacsony kereslet, valamint az európai és ázsiai gazdasági visszaesés miatt csökken. Az olajkitermelő országok a kitermelés csökkentésével tudnák tartani a árszintet, de a szaúdi vezetésű OPEC erre egyelőre nem hajlandó, mert nem akarnak piacot veszíteni.
Ha Kína lassul, mindenki lassul
„A legfontosabb Kína. Ha itt lassulás van, mindenhol lassulás lesz. Az Európai Unióban már évek óta vagy zsugorodik, vagy stagnál a gazdaság. Németország lassul, Franciaország már csúszik vissza a recesszióba, nem is lesz javulás 2016-ig, ezért nem is lehet gyors fogyasztásélénkülésre számítani” – mondta Joe Rundle közgazdász.
Az olajár csökkenése Oroszországot és Venezuelát érinti a legjobban, az orosz GDP 5-7 százalékkal lehet alacsonyabb idén a vártnál. Moszkvának egy stratégiai lehetősége maradt, tovább gyengíteni a rubelt, ami a londoni elemzők szerint már így is a felzárkózó térség legrosszabbul teljesítő valutája.