Napi 650 ezer liter nyers tejet dolgoznak fel az egyik alföldi üzemben. A magyar tulajdonú vállalkozás piacvezető, 20 százalékos részesedést tudhat magáénak. Míg korábban a külföldi, olcsó tejek fogytak a leginkább, ma már a magyar termékek uralják a bolti polcokat. „Ha azon gondolkodunk, hogy kinek ad ez nagyobb biztonságot, akkor azt mondom, hogy a termelői csoport kistermelői részének, hisz ez egy olyan védőhálót tart alattuk, amivel egyébként nem rendelkeznének” – mondta a Hír TV-nek Mélykuti Tibor, az Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft. ügyvezető igazgatója.
A hazai termelőket segítette az elmúlt időszakban az is, hogy a tejpiacon több áfacsalást is sikerült leleplezni. Ezzel az irreálisan olcsó szlovák vagy lengyel tejek feketepiaci csatornái bedugultak, és csökkent az importált tej és a magyar tej ára közötti különbség. Ráadásul a hazai piaci szereplők összefogtak, és ami korábban elképzelhetetlennek tűnt, februárban a legnagyobb multi kereskedelmi láncok is csatlakoztak a Tej Terméktanácshoz.
„Az Auchan stratégiája teljes mértékben megegyezik azzal a törekvéssel, mely szerint a gyártókat, ha lehetőség van, akkor a magyar gyártókat helyezzük előtérbe a beszállítóink között, és közvetlenül a gyárakból kerüljön a polcokra a termék” – közölte Balogh Gabriella, az Auchan Magyarország Kft. frissélelmiszer-beszerzési vezetője.
Átmeneti lesz az olcsóbb tej?
Az érdekek azonban változhatnak, ugyanis az unióban nőtt a tejtermelés, miközben tejporgyártó üzemek szűntek meg. A nagyobb alapanyag-mennyiség pedig a nyers tej árának csökkenéséhez vezetett. A szakma a hazai tejpiac stabilitásának megőrzése érdekében soron kívüli hatósági intézkedéseket sürget a szaktárcánál.
„Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy ez a kinti áresés minél mérsékeltebben hasson az itthoni tejfelvásárlási árakra, továbbá abban vagyunk érdekeltek, hogy az az elmúlt időszakban kialakult stabil árszínvonal, amely akár a tejfeldolgozók átadási áráért a kiskereskedelemnek, akár a tejtermelőknek fizetett tejárat jellemezte, megmaradjon” – mondta Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár.
A szakma egyelőre úgy látja, ha be is gyűrűzik az európai ár, az olcsóbb tej megjelenése átmeneti lesz, őszre, illetve legkésőbb a jövő év elejére visszarendeződhet a tejpiac.
További részletek a Bruttóban 19 óra 30 perctől.