Az M0-s körgyűrű 51-es főút és M5-ös autópálya közötti szakaszának tavalyi átadásáig elköltött majdnem tízmilliárdos beruházást az Európai Unió finanszírozta. A 2009-ben kiírt pályázatot egy hat cégből álló konzorcium nyerte. A nettó bevételük után ezeknek a vállalkozásoknak is különadót kellene fizetniük – 7 évre visszamenőleg – legalábbis a 444.hu által megszerzett előterjesztés szerint. Az internetes újság azt írta: a teher az összes olyan útépítő céget érinti, amely 2007 óta összesen százmillió forint feletti megbízást kapott az államtól.
Tavaly majdnem 600 milliárd forinttal az egyik osztrák építőipari cég nyerte el a legtöbb közbeszerzést, de adóznia kellene a kisebb útfelújításokat végző vállalkozásoknak is. A lap szerint a teher mértéke a nettó árbevétel 15 százaléka lenne. A háttérben pedig egy közelgő uniós büntetés állhat. Brüsszel tavaly óta több területen is felfüggesztette az EU-s támogatásokat: a bizottság szerint a közbeszerzéseknél ugyanis nem lehetett volna feltételként szabni, hogy csak az pályázhat, akinek a közelben aszfaltkeverő telepe van. Ez 2007 óta szerepelt a kiírásokban. A nem megfelelő pályázati kiírások miatt az állam 60-90 milliárd forint közötti bírságra számíthat.
A Miniszterelnökség államtitkára nem akart nyilatkozni az ügyben.
Riporter: Az útépítő cégekre a kormány különadót vetne ki. Amennyiben…
L. Simon László: Én is olvastam. De a kérdésben nem nyilatkozom.
Riporter: Államtitkár úr, akkor elképzelhetetlen, hogyha ebből törvény születik, akkor azt Ön fogja benyújtani?
L. Simon László: Jaj, honnan veszik ezt a baromságot?
Riporter: Ez baromság?
L. Simon László: Maga a nem tudom hányadik, aki ezzel a hülyeséggel hív fel.
Riporter: Sokan hívták már ezzel a kérdéssel?
L. Simon László: De tényleg… Ha egy kormány-előterjesztés van, akkor azt a kormány nyújtja be, nem is értem. Ha igaz, amit a sajtóban olvashattak, akkor az egy kormány-előterjesztés, azt a kormány nyújtja be.
Nyilatkozat helyett a Kormányzati Információs Központ adott ki közleményt, amelyben elismerik, hogy vita van az Európai Bizottság és a kormány között, de azt írták: nem terveznek különadót. A közlemény úgy fogalmaz: az Európai Bizottság a közbeszerzésekben részt vevő cégeket vizsgálja, hogy betartották-e az uniós szabályokat. Utalnak arra is, hogy a vizsgálat következményekkel járhat majd a vállalkozások számára, de azt nem részletezik, hogy pontosan milyenekkel.
Az Igazságügyi Minisztérium államtitkára nem találkozott még ilyen előterjesztéssel, de szerinte a visszamenőleges hatály aggályos lehet. „A visszamenőleges hatályú adókivetésnek nincsen esélye, megalkothatjuk ezt a törvényt, de előbb-utóbb azt meg fogja semmisíteni vagy az Alkotmánybíróság, vagy a strasbourgi bírósági ítéletbe fog ütközni” – mondta Répássy Róbert.
Korábban a kormány alkotmányba foglalta, hogy ha az unió megbünteti az államot, különadót is kivethet ennek fedezetére. Ezt a passzust azonban az Európai Bizottság kifogásai után törölték az alaptörvényből. Kerestük az érintett cégeket, és érdekvédelmi szervezeteiket is, de nem nyilatkoztak.