A gyógyszer lehet az egyik exportcikk, amelyet jelentős mennyiségben szállíthatnak Magyarországról az Egyesült Államokba az európai–amerikai szabad kereskedelmi megállapodás aláírása után. Brüsszel titokban egyeztet az amerikai kormánnyal. Az egyeztetésekről keveset tudni, a felek csökkentenék a vámot és egységesítenék a szabványokat. Az Egyesült Államok szeretné, ha egy általa engedélyezett termék automatikusan megkapná az európai forgalmazási engedélyt is.
„Több probléma is felmerül ezzel kapcsolatban, amit nagyon sokan kritizálnak az Európai Unió mögött álló lobbicsoportok részéről, illetve az Egyesült Államokban is. Az egyik ilyen valóban az, hogy az amerikai cégek sokkal inkább lehetőséget kapnak, hogy bizonyos keretek között perelhessenek európai államokat, vagy akár kormányokat is. Az utóbbi időben például a német kormányt is amerikai vállalatok perelték az atomerőmű leállítása után” – nyilatkozta Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.
A szabad kereskedelmi megállapodás ellenzői szerint az uniós tagállamok függetlenségét sértené, ha amerikai cégek azért perelhetnének kormányokat, mert azok korlátozzák a haszonszerzést. Magyarországon az ellentábort erősíti az LMP. A zöldpárt társelnöke arra emlékeztet, hogy az amerikai mezőgazdaságban a génmódosítás vagy a hormonkezelés engedélyezett.
„Kifejezetten veszélyes pontja az úgynevezett magánbíróság. Tehát például hogyha az Európai Unióban, mondjuk, betiltanák a ciántechnológiás bányászatot, aranyfeldolgozást, és ezért leáll a verespataki beruházás, akkor innentől kezdve egy észak-amerikai magáncég bíróságon perelheti Romániát. Minthogy korábban bíróságon perelték a kanadai kormányt a szabad kereskedelmi szempontok alapján azért, mert gyógyszerárakat csökkentett. Tehát egy ilyennek a kiskeresetű emberek, a szegényebb emberek, illetve a kiszolgáltatottabb országok, Kelet- és Dél-Európa államai csak vesztesei lehetnek. Magyarországnak minden erejével meg kell akadályoznia egy ilyen paktumot” – véli Schiffer András, a Lehet Más a Politika társelnöke.
A miniszterelnök a múlt heti uniós csúcstalálkozó után azt mondta: olyan szabad kereskedelmi megállapodás fogadható el, amely nem korlátozza a nemzeti önrendelkezést. „A szuverenitási kérdések, hogy milyen jogviták rendezésére alkalmas módszereket írunk bele ebbe a megállapodásba, hogy ragaszkodunk az államok szuverén igazságszolgáltatásának rendszeréhez, ez egy kulcskérdés” – fogalmazott Orbán Viktor korábban.
Az egyezményt – a tervek szerint – jövő év végéig írják alá, de az uniós tagállamoknak vétójoguk van.