A szegedi kutatóközpont a volt szovjet laktanya helyére épül. Orbán Viktor szerint szimbolikusnak is tekinthető, hogy azon a helyen, ahol korábban Magyarország megszállásának és elnyomásának egyik bázisa volt, hamarosan hazánk gazdasági és szellemi felemelkedésének intézménye állhat majd.
„Meggyőződésem, hogy létezik olyasmi, amit magyar gondolkodásmódnak nevezünk, és ez a gondolkodásmód általában sikeressé tette a magyarokat a tudományban, a szellemi életben, ritkán beszélünk róla, de szerintem a gazdaságban, sőt a politikában is sikeressé tette ezt az országot. 2010-ben ezekhez a hagyományokhoz nyúltunk vissza, ismét a saját fejünkkel gondolkodtunk. Nincs nekünk semmi bajunk az Európai Unióval. csak nem hisszük, hogy ugyanaz a gazdaságpolitika lehet egyszerre jó Nagy-Britanniának, Svédországnak meg Magyarországnak. Ez elég abszurd gondolatnak tűnik. Ehelyett, ilyen minták másolása helyett inkább megpróbáltuk megtalálni azokat a szempontokat és érdekeket, amelyekkel leginkább hasznára lehetünk a hazánknak” – fogalmazott Orbán Viktor.
A lézerközpont a világ legnagyobb csúcsintenzitású impulzusait előállító intézmények közé fog tartozni, ami nemcsak az ultragyors fizikai alapfolyamatok, de a biológiai, orvosi és anyagtudományok terén is kiemelkedő kutatási eredmények elérését teszi lehetővé.
„Ez egy olyan beruházás, ami nemcsak egy európai beruházás, nemcsak egy beruházás, amelyben valamilyen módon benne vannak a források, hanem ez egy olyan tudományos összefogás, amelyet Európa abból a célból hoz létre, hogy egy bizonyos tudományterületen a világban, a világversenyben az elsőbbségét biztosítsa” – mondta Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora.
A lézerközponthoz kapcsolódó tudásparkkal 7 év alatt több mint 4000 új munkahely jöhet létre. A beruházás 37 milliárd forintba kerül, melynek 85 százalékát az unió finanszírozza.