„Az egykulcsos adó, az új Munka törvénykönyve és a szakképzés átalakítása kedvez a versenyszférának – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a gazdasági évnyitón. – A magyar cégek versenyképességét javította, hogy az ipari energiaárak az elmúlt években már alacsonyabbak voltak Magyarországon, mint a másik három visegrádi országban.”
Parragh a rezsicsökkentés hatását is számszerűsítette: csak 2013-ban a lakosság pénzügyi megtakarítása 1100 milliárd forinttal emelkedett, a hitelállománya 430 milliárd forinttal csökkent, ez több mint 1500 milliárd forint, ami a GDP közel 5 százaléka.
A 2010-es gazdaságpolitikai irányváltás a ciklus első felében gátolta a növekedést, középtávon viszont fenntarthatóvá teszi – hangsúlyozta az MKIK elnöke. „Ha ebbe a növekedési pályába nem avatkozunk be olyan módon, amely nagyon erőteljesen átrendezi a belső viszonyait, akkor ez a pálya fönntartható. Ezért azt mondjuk, hogy ezen az úton végig kell menni, és a megkezdett átalakításokat be kell fejezni, finomhangolni kell. Vannak olyan területek, amelyeken még sok mindent kell csinálni, beszéltünk a felsőoktatásról, felnőttképzésről, és még sorolhatnék párat, de összességében ebbe az irányba kell menni.”
„A mi programunk egyetlen szóban foglalható össze, ez úgy hangzik, hogy folytatjuk. Szerényebben fogalmazva két szóban foglalható össze: folytatni szeretnénk” – fogalmazott Orbán Viktor. A folytatásban az ipari energiaárak csökkentésére is szükség, mondta. A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy az amerikai ár harmada az európainak. „És itt az Egyesült Államok olyan előnyre tett szert, amelyet az európai gazdaság – ha nem változtat radikálisan az energiarendszerről való gondolkodásán – aligha lesz képes ellensúlyozni.”
A kormányfő hangsúlyozta: a jövőben is a teljesítményközpontú, arányos személyi jövedelemadózás híve marad. „Az egykulcsos adóról azért teszek egy megjegyzést. Talán méltánytalan a megjegyzés, de hogy adjak egy történelmi dimenziót a ma gazdaságpolitikai döntéseinek az egykulcsos adó ügyében: a progresszív adó gondolata először a Kommunista Kiáltvány fejezetében jelent meg” – jelentette ki.
Orbán Viktor tíz pontban foglalta össze a következő kormányzati ciklus gazdaságpolitikai teendőit. Megemlítette egyebek mellett az iparosítást, a bankszektor tulajdonosi viszonyainak megváltoztatását, a mezőgazdasági birtokszerkezet átalakítását és a munkát terhelő adók csökkentését.