A villamos energia ára alapvetően az erőművekben felhasznált földgáz árától függ, ezért a szolgáltató szerint csakis a tarifarendszer módosításával lehet csökkenteni a kisfogyasztók számláin.
Az Elmű-Émász kommunikációs igazgatója szerint sokkal célszerűbb rendszert lehetne elérni, hogyha valóban a rászorulókra korlátoznák az árbefagyasztást. Hiszen ennek a korlátai gyakorlatilag kimerülőben vannak, ma már az úgynevezett egyetemes szolgáltatás veszteséges – közölte Boross Norbert, hozzátéve: egyre kevésbé látjuk annak a módját, hogy minden egyes fogyasztó számára hosszabb időre be lehessen fagyasztani a villamosenergia- és főként a gázárakat.
A villany- és gázszámla jelenleg valamennyi fogyasztó számára tartalmaz szociális kedvezményt. Az energiaszolgáltatás ártarifájának szerkezete ugyanis 1989 óta nem változott.
Tíz százalék körüli megtakarítást lehetne elérni
Az Elmű-Émásznál úgy vélik, hogy a tömbtarifa-rendszer megváltoztatásával tíz százalék körüli megtakarítást lehetne elérni a valóban rászorulóknál. A fogyasztási arányok egy a tíz arányban vannak egy jól menő családi ház esetében egy rászorulóhoz képest, ami azt jelenti, hogy arányaiban egy nagyobb fogyasztónak ugyan emelkedne az energia ára, de nem 10 százalékkal – fogalmazott Boross. Ez néhány forint többletet jelentene, ami – véleménye szerint – ott nem okozna túlságosan nagy terhet, ugyanakkor a rászorulónál a lehetséges 10 százalékos vagy akár e fölötti megtakarítás komoly könnyebbséget jelentene.
A szolgáltató a számlafizetéshez kapcsolódó adminisztrációs költségek drasztikus csökkentésével tudna hozzájárulni az árak mérsékléséhez.
– Egy új tarifarendszer esetében az ügyfélnek alapvetően semmiféle különleges teendője nincs – közölte a kommunikációs igazgató. Nyilván, ahol majd valamit tenni kell, az a rászorultsági rendszer elbírálása, hiszen egy szolgáltató nem rendelkezik a jövedelmi viszonyokat leíró adatokkal – mondta el Boross, aki úgy véli: hogyha valaki valóban rászoruló, akkor ezt valamiféle bizonylatokkal kell igazolnia majd, ami jöhet az önkormányzattól vagy a szociális segítő szervektől is.
A szolgáltatók ezért kezdeményezik a szociális tarifarendszer átalakítását. A reformhoz szükséges jogszabályokat az energiahivatal javaslatai alapján a kormánynak kell kidolgoznia.