27-én nyitnak ki újra a boltok, sok kereskedő ezen a napon is tömegre számít. Ezért még a két ünnep között is dupla műszakkal készülnek az árusok. „Előfordulhat az, hogy a karácsonyfa alatt derül ki, hogy kettő vagy három ugyanolyan termék kerül kibontásra. Ilyenkor bejönnek hozzánk, a terméket kicserélik vagy kérik a pénzt vissza, ez természetesen hozzájárul a két ünnep közötti igen magas forgalomhoz” – mondta Szánthó Balázs koncepciómenedzser.
Csak a hibás termékeket kötelesek a kereskedők visszavenni. Azt viszont minden bolttulajdonos maga döntheti el, hogy a duplán kapott ajándékot, a rossz méretű ruhát vagy az ízlésnek nem megfelelő meglepetést becseréli-e. A kereskedők érdekképviselete szerint azonban évről évre kevesebb a reklamáció.
„A tapasztalatunk az, hogy az emberek az elmúlt években, főleg a válság nyomán tudatosabbak lesznek, alaposabban megnézik, mit vásárolnak, ezt onnan is lehet látni, hogy kevesebb az a fajta reklamáció, hogy utólag kiderül, hogy meggondolták magukat” – közölte Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A leárazások már az ünnepek előtt megkezdődtek, Ruhát, kiegészítőket, sőt még műszaki cikket, így a slágerajándéknak számító lapos tv-t is olcsóbban lehetett kapni. A szavatossági idő a leértékelt termékekre is vonatkozik.
„Azoknál a termékeknél, ahol a vételárat csupán azért csökkenti a kereskedő, mert kiárusítást tart, vagy más marketingfogás keretében csökkenti az árakat, az nem befolyásolhatja a fogyasztó szavatossági jogait, ez annyit jelent, hogy az akciós termékekre is ugyanazok a jogok vonatkoznak, mint a teljes értékű termékre, tehát emiatt a szavatossági időt nem rövidítheti le, illetve cserét, javítást nem zárhat ki azért, mert akciós a termék” – hívta fel a figyelmet Fülöp Zsuzsa, a fogyasztóvédelmi hatóság szóvivője.
780 milliárd forint körül költöttek az emberek decemberben, 4 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint idén azért volt látványosan kiugró a kereskedelmi forgalom, mert a gazdaság teljesítménye, a GDP, illetve a reálkeresetek is hasonlóan változtak.