Nincs ok a pánikkeltésre, az elmúlt napok enyhe időjárása nem volt alkalmas arra, hogy beindítsa a gyümölcsfák nedvkeringését, most pedig hűvösebb idő jön, éjszakai mínuszokkal – reagált a Világgazdaság érdeklődésére Takács Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. Az éjszakák az elmúlt napokban is alacsony hőmérsékletűek voltak, a nappali felmelegedésekkel kísért néhány nap pedig ahhoz kevés volt, hogy a gyümölcsösök mélynyugalmi állapota véget érjen – tette hozzá.
Ha viszont ez a mindennap 15 fok körüli hőmérséklet tartós lenne, és még napsütéssel is párosulna legalább két hétig, akkor kezdhetnénk aggódni, mert a februári lehűléseket borítékolni lehet – mondta az alelnök. Ha ugyanis a gyümölcs korán jön ki a mélynyugalmi állapotból, az azért veszélyes, mert utána legfeljebb lassulhat a vegetáció, de leállni már nem fog, és visszafordítani nem lehet. Márpedig ha ilyen állapotában érkeznek a fagyok, akkor nagyon nagy lesz a kár. A gyümölcstermelők ezért is aggódtak az elmúlt napokban, de ez az ötnapos periódus szerencsére rövid volt ahhoz, hogy megindítsa a rügyek fejlődését.
Extrém esetek persze most is előfordulhattak, például ha valaki a nagyon korai virágzású gyümölcsfáját, például a kajszit déli lejtőre ültette, ahol sokkal több napsütés és így hő is éri, azoknál a fáknál már előrébb haladhatott a fejlődés.
De ez amatőr hiba – legalábbis annak fényében, hogy azért ezt tanítják, hogy a nagyon korai fajtákkal az ilyen lejtőket kerülni kell a későbbi fagykárok kockázata miatt.
Takács Ferenc szerint tehát a nagy gyümölcsfajainkban, így az almában, a meggyben, vagy a szilvában ez a mostani korai enyhülés még nem okozott bajokat.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: Világgazdaság