„A devizahitelesek és károsultak nevében követeljük, hogy töröljék el a devizahiteleket, és állítsák le a kilakoltatást!” – Autós felvonulással demonstráltak civil otthonvédők pénteken a kilakoltatási tilalom meghosszabbításáért. A moratórium március 1-jén szűnt meg. Már aznap délelőtt kopogtatott a végrehajtó egy budafoki adósnál. Három napot kapott az ingatlan kiürítésére. Szabóék azt állítják, jogerős bírósági végzés még nincs. – A családunkkal lakunk benne, és ebből szándékoznak minket kiköltöztetni – mondta Szabó Arnold adós. A család a felső szintet most újítja fel. A ház volt a fedezete a vállalkozásra felvett devizahitelnek. – A teljes hitelfelvételünk az 13 és fél millió forint volt, az akkori ingatlan értéke 30 millió forint körül volt, a bank viszont tőlünk 27 millió forintot követel, pont a duplájára ment föl a törlesztőrészletünk – közölte Szabó Arnold.
Február közepén ezrek tüntettek a kilakoltatási moratórium meghosszabbításért a Parlament előtt. A pénzügyi jogok biztosa 45 nap haladékot adna, de kormánydöntés egyelőre nincs. A szociális államtitkár szerint a hosszabbítás könnyebbség ugyan, de nem megoldás, a tilalom egész éves fenntartására pedig nincs lehetőség.
„Fölkészültünk arra a nagyon szomorú helyzetre, ami sajnos sok családdal előfordulhat, és elő is fordul, hogy valóban a kilakoltatás megtörténik – mondta Soltész Miklós. – És ezeknél a családoknál a családok átmeneti otthona nyújthat segítséget. A tavalyi évben még 2,4 milliárd forint támogatás volt rá, idén fölemeltük 3,3 milliárd forintra ezt a lehetőséget. Jelenleg a férőhely-kihasználtság 90 százalék” – tette hozzá a szociális államtitkár.
Soltész Miklós emlékeztetett, a fizetésképtelenné vált lakáshiteleseknek nem kell elhagyniuk otthonukat, bérlőként maradhatnak az ingatlanban, ha felajánlják megvételre a Nemzeti Eszközkezelőnek. A társaság 33 milliárd forintból gazdálkodik idén.
„Tízezer ingatlan vásárlására van lehetőség, 13 ezer ügyletet pedig befogadhat idén az eszközkezelő – közölte Ternyák Edit szóvivő. – A keret tehát adott, és a jogosultak, ha minden feltételt teljesítenek és a bank is hozzájárul az adásvételhez, akkor bekerülhetnek a programba.”
A bérleti díj az ingatlan forgalmi értékének 1,2 százaléka – 12 hónapra elosztva. Ez egy 10 milliós ingatlannál havi 12 500 forintot jelent. A jogosultak köre várhatóan bővül, nemcsak a házastársak vagy az élettársak, hanem a hozzátartozók is hiteladósnak minősülnének, így ők is felajánlhatnák megvételre az ingatlant az eszközkezelőnek.