Nagy István államtitkár módosítást javasol a Nemzetgazdasági Minisztériumnak. Olyan jogszabályt készítettek elő, amely megtiltaná az önkormányzatoknak, hogy megadóztassák a termőföldek tulajdonosait. Szerinte ez a szegényebb településeken élőket sújtaná a leginkább, ami társadalmilag is elfogadhatatlan.
„Szeretnénk elérni azt, hogy a föld tulajdonlása ne legyen adóztatható, ugyanis a föld speciális jószág, nem bővíthető, korlátos jószágoknak is hívják. És hogyha belegondolunk, pontosan a leghátrányosabb területeken, a legnehezebb körülmények között dolgozó önkormányzatok területein a föld szinte az egyetlen olyan eszköz, amely megélhetést jelent az ott élőknek. Ha erre pluszterhet vet ki az önkormányzat, mert nincs más adóztathatója, akkor gyakorlatilag ellehetetlenítené az ott élőket. Ez társadalmilag és szociológiailag is egyszerűen nem járható út” – fogalmazott a tárca parlamenti államtitkára.
Nem szívesen vetnének ki földadót a gazdákra
A földadót a Fidesszel szövetséges Kisgazda Polgári Egyesület sem tartja szerencsésnek. Turi-Kovács Béla elnök a szervezet gyűlésén azt mondta: a magyar mezőgazdaság most olyan átmeneti helyzetben van, amikor húzóágazattá tudná kinőni magát, és ezt nem segítené a tervezett adó. Ráadásul a földtulajdonosok nagy része kisnyugdíjas. A teher kivetésére a már elfogadott jövő évi adótörvények nyújtanak lehetőséget az önkormányzatoknak.
Szávics László Baksa környékén ötvenhektáros területen gazdálkodik, egy része saját, nagyobb része bérelt föld. Azt mondja, hiba lenne bevezetni a földadót, hiszen sok termelő már így is veszteséges. „Bízom benne, hogy a kormány meggondolja magát, és ezt az adót nem kell kifizetni, mert nagyon sok termelő ráfizetéssel termeli a gabonát” – nyilatkozta a Hír TV-nek a vállalkozó.
„Valószínű nem fogjuk bevezetni, amíg nem kényszerítenek bennünket rá” – mondta Ócsárd polgármestere. Keserű Zoltán sem ért egyet a kormány tervével. A 460 lelkes település önkormányzata évente 60 millió forintból gazdálkodik. Csak iparűzési adóból van bevételük, ami 12 millió forint. „Úgy gondolom, hogy a vidéket inkább fel kellene ébreszteni, mint különböző adókkal sújtani az itteni lakosokat, ugyanis a vidékből él az egész ország. Bízom benne, hogy nem kell bevezetnünk ezt az adófajtát” – mondta a település vezetője.
Hasonlóan vélekedik Pellérd polgármestere is. Tajti Zoltán úgy látja, a gazdák nem bírnának el egy ilyen adóterhet, ezért ha lehetőségük lesz dönteni a bevezetéséről, akkor nem fogják kivetni. „Az önkormányzat nem szívesen vetne ki új adókat a földgazdákra. Biztosan jól esne a bevétel, mert minden önkormányzatnak jól esik mindenféle adóbevétel, de úgy gondolom, a képviselő-testület nagyon-nagyon fontolóra venné, hogy ezt az adónemet bevezesse” – közölte a fideszes polgármester.
A földadó terve ellen a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége is tiltakozik. Szerintük a tulajdonosokat terhelő adó bevezetése tovább rontaná a mezőgazdaság teljesítményét és a vidék népességmegtartó képességét. A szervezet ezért kezdeményezte, hogy a termőföld kerüljön ki a települési adó hatálya alól.