Zala és Somogy megyében található a magyarországi fenyőültetvények nagy része. A homokos-agyagos laza talaj ideális termőhely a fák számára. A helyiek szerint bár az utóbbi időben csökken a népszerűsége, még mindig a luc a legkeresettebb fajta.
– A legjobban keresett az a luc, mert az a legolcsóbb. A normand a különlegessége miatt, de az nagyon drága, azt kevesebben tudják megfizetni.
– Az ezüst, a duglász?
– Hát az is, de a luc, mindig a luc sajnos. Hát, ami ezüst, duglász, ezek inkább különlegességnek számítanak .
A termelők szerint az árak évek óta változatlanok. Az utóbbi időben divat lett a nordmann, mert ez a fajta a tűleveleit szobahőmérsékleten sem hullatja el. Az ára azonban a luchoz viszonyítva négy-ötszörös. A gazdák azt mondják, nem könnyű igazodni a változó kereslethez.
– Ezt egyébként mindig nagyon nehéz előre… hogy is mondjam, nagy a kockázata a dolognak, nem lehet tudni, mi lesz az igény, mert változik. Vagy az igények változnak, vagy az áru-összetétel, éppen ezért nehéz rá felkészülni – mondja Grabarics János őstermelő.
A felvásárlási árakhoz képest duplájába kerülnek a fák, mire piacra kerülnek, mert az értékesítési láncban minden szereplő ráteszi a hasznát. Egy közepes lucfenyő várhatóan 1500-2000, az ezüst 4000, míg a Nordmann-fenyő és a duglász 7-8000 forintba fog kerülni.