Tavaly nyáron még 420 forintot kaptak a tenyésztők az élő sertés kilójáért. Az ár azóta száz forintot esett a nyáron elrendelt orosz mezőgazdasági embargó következtében. Az Európai Unióban sertésből is felesleg van, a hirtelen megugrott kínálat pedig lenyomta az átvételi árat. „A termelési önköltségünk 370-380 forintnál tart, és a sertésnek a heti felvásárlási ára 325-330 forint. Ez azt jelenti, hogy jelenleg veszteséget termelünk, de azért nem ennyire fekete a helyzet, merthogy van az úgynevezett állatjóléti támogatás. Annak az összegét ha ráosztom sertéskilóra, akkor körülbelül most jövünk ki nullára” – fogalmazott Hevesi István sertéstenyésztő.
A magyar agráriumnak hetvenmillió forint veszteséget okoz naponta az orosz behozatali tilalom. „Az árukat nehéz értékesíteni, hiszen az orosz piac az egy hatalmas piac, nagyon sok emberrel, és ugye az élelmiszer az egy alapvető dolog, hiszen azt minden nap elfogyasztják az emberek. A legnagyobb problémát itt látjuk, és azért zuhannak az árak, mert így a kereskedők tudnak játszani azzal, hogy ha sok a sertés, ezért olcsóbban akarják venni a gazdáktól. Hogyha a piacot vissza tudjuk szerezni, akkor emelkedni fognak az árak, hiszen kell az áru és vásárolnak” – mondta Gémes István, a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének felügyelőbizottsági elnöke.
Oroszország – a nyugati gazdasági büntetőintézkedésekre válaszul – rendelte el tavaly augusztusban az embargót az Európai Unióból származó sertéshúsra, marhahúsra, baromfira, gyümölcsre, zöldségre, sajtra, tejre és tejtermékre.