Ugyan jelentős a bizonytalanság a világban, így nehéz pontos gazdasági előrejelzéseket adni, azonban az elmúlt években elért eredmények, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) intézkedései és a kormány elmúlt napokban hozott lépései stabil alapot teremtenek arra, hogy az eddig követett 2-3 százalékpontos növekedési többletet tartani tudjuk az unió átlagához képest – erről Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke beszélt a távirati irodának adott interjújában, hangsúlyozva: hisz benne, hogy a magyar gazdaság V alakú kilábalási pályán fog mozogni.
Szerinte Magyarország 2010 és 2019 között rendkívül sikeres gazdaságtörténeti korszakot írt, amellyel a szakadék szélén álló gazdaság visszatért a gyorsan fejlődő kelet-közép-európai gazdaságok élbolyába. A mostani helyzet veszélyezteti az elért eredményeket, ezért az MNB hatékony válaszokat adott annak érdekében, hogy az ország megőrizze gazdasági stabilitását és a legkedvezőbb helyzetből kezdődhessen az újraindítás. A cél az, hogy Magyarország visszakerüljön arra a felzárkózási pályára, amely a vírus előtt jellemezte.
Az MNB elnöke szerint eltérő a hazai háztartások és vállalkozások teherbíró képessége, ezért az intézkedéseknek a rászorulókat és azokat is segíteniük kell, akik képesek majd a „kanyarban is előzni” és megteremteni a gazdaság újraindításának alapjait. A lakossági és vállalati terheket enyhítő és a gazdaság, valamint az export újraindítását célzó intézkedések és programok alapos átgondolást igényelnek, ugyanis soha nem tapasztalt kihívásokra kell válaszokat adni, ezért mind a kormány, mind a jegybank felhasználja a rendelkezésére álló teljes mozgásterét és eszköztárát.
A lakossági hitelezésről Matolcsy György azt mondta: most mutatkozik meg igazán az elmúlt évek sikeres programjainak hatása, miután a rekordalacsony szintű alapkamatnak köszönhetően egészséges és hosszú távon is fenntartható hitelállomány épült fel. Ez a járvány miatti hitelkönnyítő intézkedésekkel és a bankoktól elvárt hitelezési aktivitással párosulva kellő dinamizmust adhat.
Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa pénteken konkrét lépésekről is döntött: a jegybank által a kereskedelmi bankokra alkalmazott szigorú tőkemegfelelési szabályokon átmenetileg több ponton enyhít, ami 700 milliárd forint pluszforrást jelent a válság időszakában.