A törvényhozás ma döntött volna arról, hogy a szigetország betéteseire hárítják-e a csődközelbe került bankok megmentésének terheit. Ha elfogadják a törvényjavaslatot, a félmillió eurónál nagyobb összeggel rendelkezők adókulcsa 15 százalékra nő.
A csőd szélén álló ország elnöke, Nikosz Anasztasziadisz tegnap jelentette be, hogy a nemzetközi hitelért cserébe befagyasztják a bankbetéteket és megadóztatják egy részüket. „A megoldás nem az, amit akartunk, de a jelenlegi körülmények között ez a legkevésbé fájdalmas. Mindenekelőtt azért, mert így a kezünkben marad az ország működtetése” – nyilatkozta az elnök az állami televízióban. Hozzáfűzte: muszáj volt beleegyeznie a bankbetétek egyszeri megadóztatásába, mert e nélkül csődbe ment volna az ország.
Felháborította az embereket a bankbetétadó terve
A bejelentés után a helyiek megrohamozták az automatákat, hogy kivegyék a pénzüket a bankokból. „Úgy érzek, ahogy mindenki más: bosszant, sőt dühít a helyzet. Fogalmunk sincs, mit hoz a holnap, nagyon nehéz a helyzet” – mondta egy ciprusi.
Az új teher különösen érzékenyen érinti a mediterrán szigeten élő, több mint nyolcvanezres brit közösséget. „Bármennyi megtakarításod van, nem engedhetsz meg magadnak ekkora veszteséget. Ez többé-kevésbé a lopás legalizálása. Úgy fest, a kormány azt csinál, amit akar” – mondta egyikük felháborodottan.
A kabinet 5,8 milliárd euró bevételt remél a bankbetétadótól. A törvénytervezet szerint azok, akik megtagadják az adóbefizetést, akár három év szabadságvesztésre vagy 50 ezer euró bírságra is számíthatnak.
Az euróövezetben eddig tabunak számított a csődközelbe jutott bankok betéteseinek megbüntetése. A ciprusi kormány holnap szavaz az új adóról, amelyet a legtöbb parlamenti párt ellenez.