Ferencziék 53 hektáron gazdálkodnak a Csongrád megyei Tiszasziget mellett. Földjeik hiába csatornázottak, annyi csapadék esett, hogy nem tudják elvezetni a vizet. Termőföldjeik fele vízben áll. „Most 25 hektár, amiben napraforgó meg kukorica lenne, oda talán, ha az időjárás engedné, majd hónap végén ki lehet menni – fogalmazott Ferenczi József. – A búzaföldeket is csinálni kéne, permetezni, műtrágyát rászórni. Csak vizet engedni rá lehet kimenni, más munkát nem lehet végezni” – panaszolta a gazdálkodó.
Néhány gazda az esős időszak előtt elkezdte a tavaszi munkákat, de földjeik alig negyedén végeztek. „Aki elszórta az alap műtrágyákat, az most retteg, hogy elvitte a víz a nitrogént belőle – mondta Papp Béla. – Más években ilyenkor már a napraforgó vetése elkezdődött, a gabonák gyomirtása. Most még rászagolni sem merünk a talajra, mert gyakorlatilag járhatatlanok” – tette hozzá a tiszaszigeti gazda.
Légi úton lehetne vegyszerezni és műtrágyázni, de az 20-30 százalékkal többe kerül. „Jelen pillanatban a gazdák olyan 25 százalékot végeztek el mind a műtrágyázásból, mind a vegyszerezésből az őszi vetések esetében – közölte a Csongrád Megyei Földművelésügyi Igazgatóság vezetőhelyettese. – Valószínű, hogy a későbbiek során a vegyszerezésből a gabonaféléknél el is hagyják, hiszen a növény annyira össze fog borulni, hogy nem éri meg, illetve nem lesz érdemes vegyszerezni. Az is elképzelhető, hogy légi úton fogják ezt pótolni” – tette hozzá Kocsis László.
Csak Csongrád megyében 38 ezer hektár földet borít víz.