Budai Ferenc festéssel-mázolással foglalkozó cégének hat alkalmazottja van. Valamennyien a szakmunkás-minimálbért kapják, amely január 1-jétől bruttó 108 ezer forintról 114 ezerre nőtt. „Nagyon nehéz kigazdálkodni. Főleg azért, mert a változtatás téli időszakban következett be, amikor köztudomású, az építőiparban a legkevesebb a munkalehetőség. A másik pedig, hogy ha látnánk egy folyamatos és kiszámítható gazdasági helyzetet, akkor nem okozna gondot, de így nagyon sok mikrovállalkozásnál probléma” – mondta a vállalkozó.
A Kaposvár melletti vágóhídon borjú, bárány- és birkahúst dolgoznak fel. A cég 22 alkalmazottal működik, 18-an minimálbérért dolgoznak. Tavaly a tulajdonos a többiek fizetését is megemelte a kormány által elvárt mértékben, hogy indulhasson pályázatokon. „Mi, akik a fejlesztést csak külső segítséggel, külső forrásból tudjuk megoldani, természetesen megléptük az 5 százalék bérfejlesztést. Az idei körülbelül négy és fél százalék újabb bérnövekedést és bértömeg-növekedést jelent. Ez a versenyképességünket igencsak gyengíti” – fogalmazott Juhász Pál, a Kapos Ternero Kft. ügyvezető-tulajdonosa.
A minimálbér bruttó 93-ról 98 ezer forintra emelkedett idén. A költségeket az állam az első félévben átvállalja 11, kevésbé nyereséges ágazatban. A Vállalkozók Országos Szövetsége gyors ügyintézésben bízik. „A mi kérésünk az, hogy gyorsan készüljön el az adatlap. Világos, áttekinthető, egyszerű legyen. Ezt be tudja nyújtani mindenki január hónapban. Már megkapják február hónapra a pénzt, és azt követően ütemesen egészen félévig. Félévkor kell készíteni elszámolást” – szögezte le Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára.
A minimálbér-emelés költségének ellentételezésére 10 milliárd forintot különítettek el az idei költségvetésben.