A Hír Televízió még július végén mutatta be azokat a felvételeket, amelyek Szlovákiában készültek rejtett kamerával. Egy párkányi áruházban átszámítva 335 forintot kértek a legdrágább szlovák dobozos tejért, de a legolcsóbb ultrapasztőrözött tej is több mint 180 forintba került literenként. Ugyanezeket a termékeket néhány kilométerrel arrébb, egy esztergomi áruházban jóval olcsóbban adták. A Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója Magyarország élőben című műsorunkban pénteken azt mondta, azért olcsóbb itthon a szlovák tej, mert a kereskedőlánc több magyar részvevője is adócsaló, nem fizetik meg az áfát. „A hatóság végigmegy a láncon, és amikor eljutna ehhez a bizonyos nagykereskedőhöz, addigra ez a nagykereskedő felszívódik és nem lehet elérni. Tehát ezeket ilyen álkereskedőknek hívjuk, akiken keresztül egy mobiltelefonnal és egy aktatáskával gazdát cserél ez a tej, úgy, hogy valójában nem is látta a tejet, nem is rendelkezik logisztikai teleppel, nem is rendelkezik hűtőházzal, neki csak az a szerepe, hogy az áfamegfizetést elkerülje, lepapírozza” – mondta Harcz Zoltán.
A Földművelésügyi Minisztérium ezért július végén fokozott razziát indított a tejimportőröknél. Eddig összesen több mint százezer liter tejet zároltak, amelyek Csehországból és Szlovákiából érkeztek, de az eredetét nem tudták igazolni a kereskedők. „Elsősorban a kiskereskedelemnél, nagykereskedelemnél akkor van zárolás, hogyha a termék gyártási száma, a tétel azonosítására alkalmas adata nem található meg, nem egyezik meg a szállítólevélen, számlákon szereplő adatokkal, vagyis felmerülhet a termékek nyomon követési hiányossága, problémája. Az ilyen esetekben az a gyanú is felmerül, hogy adóelkerülés miatt nem egyeznek a számok, illetve a számla, szállítólevél-forgalom. A NAV illetékes szervei részére minden szükséges adatot, információt átadunk, amelyet a mi ellenőrzésünk tár fel, az adóelkerülés tényt a NAV vizsgálja” – közölte Bognár Lajos, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára.
A magyar árakat leverő illegális import miatt a nyáron tüntetéseket is szervező tejtermelők szerint a hatóságok ennél jóval többet is tehetnének. A NAV szóvivője azt mondta: ők folyamatosan tartanak közúti ellenőrzéseket is a lánccsalásos bűncselekmények felderítése érdekében. „Egy közúti ellenőrzés során arra is sor kerülhet, sőt sor is kerül, hogy leellenőrzik a címzettet, hogy egyáltalán létező cégről van-e szó, illetve a feladó létező cég-e. Olyan is előfordult már, hogy több tonnányi szállítmány papíron egy negyedik emeleti lakásba ment volna egyébként, és amikor fény derült arra, hogy áfacsalásról van szó, nyomozás is indult az ügyben” – mondta Sárközi Alexandra, a NAV szóvivője.
A Tej Terméktanács demonstrációs bizottsága szerint az uniós tagországok ellen bevezetett orosz élelmiszer-embargó miatt hamarosan Magyarországon is megjelenhetnek olyan tejtermékek, amelyeket eredetileg orosz exportra szántak, és ez újabb gondokat okozhat majd a hazai tejpiacon.