A Benedek család 16 millió forint hitelt vett fel, ebből 10 millió állami kamattámogatású, 6 millió piaci kamatozású volt. „Az összes törlesztő kezdetben 113 400 forint volt, amit kellett fizetni. Majd egy pár hónap múlva szépen változott a történet, és most jelenleg ott állunk, hogy 124 400 lett a törlesztőnk. Úgy, hogy közben az állami kamattámogatású hitelünknek – merthogy született még egy gyerekünk – lejjebb kellett volna mennie. Plusz ugye a jegybanki alapkamat is 5,75 százalék volt, amikor felvettük, most jelenleg 2,3 százalék” – mondta Benedek Tamás. Így aztán a bankváltás mellett döntöttek. A majd másfél hónapos ügyintézés a családfő szerint megéri, a váltással ugyanis a teljes hitel kifizetéséig több mint 7 millió forintot spórolhatnak meg. „Az a nagyszerű ebben, hogy igazából ugyanannyit fogunk fizetni törlesztőrészletre, csak 30 éves futamidőről lecsúszott a hitelünk 15 éves futamidőre” – tette hozzá.
A hitelszakértő azt mondja, érdemes számolni. „Az a lényeg, hogy a meglévő hitelünket vagy hiteleinket átvigyük egy másik bankhoz. Egy olyan bankhoz, aki jobb kondíciókkal, alacsonyabb kamatokkal adja ki a hitelt, és emiatt törlesztőrészlet-csökkenést tudunk elérni havonta. Hogyha havonta legalább 5-10 ezer forintot tudunk spórolni, akkor érdemes egy hitelkiváltást megcsinálni, mert ezért ezzel van munka” – fogalmazott Gergely Péter, a Bankráció.hu hitelszakértője.
A bankok is érzik, hogy az ügyfelek keresik a kedvezőbb kölcsönöket. „Egy folyamatosan növekvő tendenciáról beszélhetünk. Ez két dolognak köszönhető: az egyik az, hogy az ügyfelekben tudatosult, hogy van előny is számukra, amit el tudnak érni. A másik pedig az, hogy még az elmúlt másfél évben is jelentős mértékben javult a kamatkörnyezet. A most elérhető kamatok sokkal, sokkal jobbak, mint amit az ügyfelek magukkal hoznak” – nyilatkozta Bunna Gyula ügyvezető igazgató.
Nem csak a kedvezőbb forinthitelre váltók száma nőtt meg, a jegybanki alapkamat csökkenése miatt egyre több az új adós is. Az MNB ezért szeptembertől szigorít, a túlzott eladósodottságot szeretnék megelőzni. „Előírunk egy jövedelemarányos törlesztőrészletet. Ez a szabályozás különben szeptember közepétől lépne életbe. És ebben az esetben a bevallott jövedelem bizonyos százalékát nem haladhatja meg a törlesztőrészlet” – közölte Nagy Márton igazgató.
Az új szabályozás szerint a forintalapú jelzáloghitelek esetében a kölcsön összege nem haladhatja meg az ingatlan forgalmi értékének 80 százalékát. Ráadásul csak az juthat hitelhez a jövőben, akinek dokumentált jövedelme van, vagyis az intézkedésnek várhatóan gazdaságfehérítő hatása is lesz.