"Eddig minden egyes hivatalos csatornán azt az értesítést kaptuk Kijevből, hogy Ukrajna teljesíti a szerződéses kötelezettségeit a tranzitot az olajszállítások vonatkozásában Magyarország és Szlovákia felé." – így reagált augusztusban a külgazdasági és külügyminiszter arra a hírre, hogy jövő év elejétől leállhat a Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát ellátó Barátság kőolajvezeték.
Azonban nem sokkal később az ukrán elnök tanácsadója azt a tájékoztatást adta, hogy összekeverték a kőolajvezetékkel kapcsolatos szerződés lejártát a gáztranzit-szerződésével, ami viszont le fog járni az év végén.
Az olajgondok azonban bő egy hónappal korábban kezdődtek. Ukrajna ugyanis július közepén leállította az orosz Lukoil cégtől érkező olajat a Barátság vezetéken. Mindezzel ellátási gondot okozva két uniós tagországnak, hazánknak és Szlovákiának. Ezt az uniós társulási szerződés szerint Ukrajna nem tehette volna meg, Brüsszel ennek ellenére - Budapesti és Pozsony többszöri kérése ellenére - sem volt hajlandó sem közvetíteni, sem fellépni.
Az világos, hogy a magyar és a szlovák békepárti politika nagyon sok bosszúságot okoz Brüsszelben
– a külgazdasági és külügyminiszter szerint ez egyértelműen bosszú a békepárti álláspont miatt. Szijjártó Péter kijelentette: hazánk megoldást fog találni a problémára, ha kell Brüsszel nélkül is.
Az is látszik, hogy Brüsszelben egyre kevésbé válogatnak azon eszközök között, amelyeket ellenünk felhasználnak annak érdekében, hogy rávegyenek minket a békepárti politikánk feladására. De itt is természetesen találunk megoldást
– mondta a külügyminiszter.
A miniszterelnökséget vezető miniszter egy augusztusi kormányinfón már arról beszélt: a kormány jó úton halad az energiaellátás megoldása felé.
A helyzet most úgy áll, hogy a MOL a megfelelő megállapodásokat jó eséllyel meg tudja kötni. Ez technikailag azt fogja jelenteni, hogy bár költségesebb lesz, a szállítás és a kockázat is a MOL-é az orosz ukrán határtól, de van olyan jogi megoldás, amellyel biztosítható továbbra is hosszútávon a kőolaj ellátás a tranzit szempontjából veszélyeztetett vonalon
– hangsúlyozta Gulyás Gergely.
Ez hétfőn meg is valósult. MOL közölte, hogy megkötötte a megállapodásokat, amelyek biztosítják a kőolaj folyamatos szállítását a Barátság vezetéken Oroszországból, Fehéroroszországon és Ukrajnán keresztül Magyarországra és Szlovákiába. Még pedig úgy, hogy még a fehérorosz határon átveszi az olaj tulajdonjogát, ezzel adminisztratív jelleggel részben kihagyják Ukrajnát az ügyletből.
A MOL-csoport hozzátette, a megállapodások nem sértik az uniós jogot, sem a brüsszeli vagy az ukrán szankciókat.
A témában kapcsoltuk a Híradóban Tóth Máté energiajogászt.