Akciók, kedvezmények és leárazások. Ezekkel a hívószavakkal csalogatják a vásárlókat az üzletek. Van, ahol 80 százalék árengedményt is adnak. „Nem véletlen a nagy tömeg az áruházakban ilyenkor, hiszen való igaz, vannak akik vásárlási utalványukat váltják be ilyenkor, és vannak olyanok, akik esetleg pénzt kaptak ajándékba, és elköltik, és természetesen vannak az akcióvadászok, akik ilyenkor próbálják megvenni azt, amit az ünnepek előtt kinéztek” – magyarázta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének főtitkára szerint egyre többen halasztják a karácsonyi ajándékok megvásárlását is az akciók idejére. „Nagyon elterjedt a vásárlási utalványoknak az értékesítése. Egyrészt az egyes üzletláncok is értékesítenek ilyen vásárlási utalványokat. Illetve magának a bevásárlóközpontnak is van ilyen vásárlási utalványa, amit az adott bevásárlóközpontban lévő üzletekben lehet levásárolni. Ezek nagyon népszerűek lettek az elmúlt években, valószínűleg annak is köszönhetően, hogy többen kivárnak ezekre az akciós időszakokra” – mondta Balatoni Judit.
Az ünnepek utáni első nyitvatartási napon nemcsak az akciók startoltak, hanem megindult a visszáruk hulláma is. Ha az ajándékba kapott termék hibás, a kereskedő köteles cserélni. Ha azonban a termék mérete vagy színe nem megfelelő, akkor az üzlet jóindulatán múlik, hogy kicseréli-e. „A kereskedőnek csak akkor van kicserélési, kijavítási vagy vételár-visszaadási kötelezettsége, hogyha hibás a termék, amit a fogyasztó visszavisz. Ennek ellenére főleg karácsony környékén, karácsony előtt rengeteg ilyen vállalást lehetett hallani az üzletek részéről, hogy persze, nyugodtan hozza vissza a két ünnep között. Akciós termékek esetén ugyanúgy van szavatossági, illetve jótállási kötelezettsége a kereskedőnek, illetve a garancia ugyanúgy él a termékekre” – emelte ki Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivője.
A számlát azonban minden esetben kéri a kereskedő, mivel cserére csak blokk ellenében van lehetőség.