Ellenzi a devizahitelek azonnali forintosítását a Magyar Nemzeti Bank. A devizatartalék egy részének terhére viszont más megoldást támogatnának – ezt Matolcsy György jegybankelnök jelentette be szerdán. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke kedden azt mondta: beláthatatlan következményei lennének, ha a kölcsönöket egyszerre váltanák át.
A Magyar Nemzeti Bank is a kormányra vár a devizahitelek sorsával kapcsolatban. A jegybankelnök azt mondta: nem támogatják, hogy az összes kölcsönt egyszerre átváltsák forintra. Az MNB-nek törvény írja elő, hogy a pénzügyi stabilitást felügyelje – Matolcsy szerint ez sérülne.
– A Magyar Nemzeti Bank a pénzügyi stabilitás felől minden olyan megoldást ellenezni fog, ami egyetlen pillanatra összpontosítja az összes terhet – fogalmazott Matolcsy György. A jegybank devizatartalékainak terhére viszont készek segíteni. A jegybankelnök szerint mindenkinek az az érdeke, hogy a devizahitelek eltűnjenek a gazdaságból. Ennek érdekében az árfolyamgát megerősítését is támogatnák: „egy árfolyamgát megerősített változatot, azt szakmai elemzések alapján, nem tartunk rossznak”.
A Hír TV kereste a bankszövetséget, de nem akartak nyilatkozni.A bankszövetség elnöke egy konferencián úgy fogalmazott: a bankok nem lehetnek veszteségesek, a szociális problémákat pedig nem a pénzintézeteknek kell megoldani. Patai Mihályt a bankok devizahitelezésben vállalt felelősségéről kérdezték a résztvevők. Szerinte bár a magyar bankrendszer stabil, negyedik éve nem nyereséges az ágazat: a hitelezés például 88 százalékkal esett vissza. A bankszövetség elnöke kedden arról beszélt: ha a kölcsönöket egyszerre váltanák át, annak beláthatatlan következményei lennének. „Több ezer milliárd forintról van szó, egyszerűen napokon belül szétverjük a forint árfolyamát, ez mindenkinek rossz. Nekem rossz, önnek rossz, mindenkinek rossz” – fogalmazott Patai Mihály.
Eltorzítás
A pénzügyi jogok biztosa szerint ez nem igaz. Korábban a legnagyobb kereskedelmi bank elnöke is csak 900 milliárd forintról beszélt. „Ezek olyan számok, amelyeket először ellenőrizni kellene. Mielőtt még elkezdődött volna a tárgyalás, ilyen érveléssel előjönni korai – mondta Doubravszky György. – Nagyon fontosnak tartom megjegyezni, hogy a devizában nyilvántartott hitelezésért az anyabankok felelnek, tehát azt mondani, hogy a magyarországi bankrendszerre milyen veszély hárul, azt mondom, ez a dolgok eltorzítása. Alapvetően az anyabankokat és a leánybankokat együtt kellene vizsgálni” – tette hozzá a pénzügyi jogok biztosa.
A kormánypártok múlt héten szólították fel a bankokat arra, hogy november elsejéig javítsák ki a devizahitelek hibáit, és a szerződéseket módosítsák az ügyfelek javára. Ellenkező esetben a problémát a kormány oldja meg.