Érdemi gyorsulás vár 2025 közepétől vár a magyar gazdaságra, a termőre forduló beruházások mellett a külpiacainkon is már élénkülés várható – mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a jegybank decemberi inflációs jelentésének ismertetésekor. Hozzátette, az idei viszonylag erőtlen 0,3-0,7 százalékos GDP-bővülés után jövőre 2,6 és 3,6 százalék között alakulhat a növekedés, ami egyre inkább széles bázisú lehet. Az infláció ugyanakkor a vártnál magasabb lesz, az elmúlt hónapok forintleértékelődése lassan begyűrűzik az árakba.
A jegybank szerint az infláció 2025 januárjáig átmenetileg tovább emelkedik, és a jegybanki toleranciasáv felett alakulhat, a dezinflációs trend ezt követően az első negyedév során újraindul. Jövőre az infláció az év nagyobb részében a toleranciasávon belül alakul, majd 2026 elején tér vissza tartósan a 3 százalékos jegybanki célra.
„Az elmúlt hónapok árfolyam-leértékelődése, valamint a jövedéki adórendszert érintő változások lassítják a dezinflációs folyamatot a jövő évben” – mutatott rá Balatoni András, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy profitinfláció korrekciója látszik elmúlt időszakban azokon a területeken, ahol korábban kifejezetten markáns volt, ezt leginkább a telekommunikációs vállalatoknál, állateledeleknél, tömény alkoholoknál figyelték meg.
Az alapfolyamatokat megragadó maginfláció az elkövetkező hónapokban a jelenlegihez hasonló, 4,5 százalék körüli szinten marad, majd 2025 tavaszától mérséklődni kezd, és az év második felében 3 százalék körül alakul. Az MNB előrejelzése szerint éves átlagban idén 3,6–3,7 százalék közötti infláció várható, míg 2025-ben 3,3–4,1 százalék között, 2026-ban és 2027-ben pedig 2,5–3,5 százalék között alakul.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: Wikipédia