A régi és az új, 2014-es elvárás szerint is elkészítettek egy menüt tesztelésre az egyik legnagyobb közétkeztető cég konyhájában. A dietetikus mindkét változatot megkóstolta és értékelte.
A közétkeztetést jövőre rendeletben szabályozná a kormány. Ebben meghatározzák majd, hogy milyen alapanyagokból kell összeállítani egy-egy menüt ahhoz, hogy változatos és egészséges legyen. „Ez a szakmai tapasztalat, amely alapot ad ahhoz, hogy a közétkeztetésben az eddig meglévő normatívák és alapszabályok törvényi formában, rendelet formában is megjelenjenek” – fogalmazott Pesti Imre kormánymegbízott.
A közétkeztető cégeket tömörítő érdekvédelmi szervezet üdvözli a reformot, de vannak kifogásaik. „Két példát mondanék: a szárazáru – a kolbász és a szalámi –, ami a magyar húsiparnak egy nagyon fontos része, jelenleg nem adható, nem szolgálható föl a rendelettervezet szerint. Illetve a sovány tej, az nagyon sok esetben Magyarországról importból jön be, és a magyar hagyományos, 2,8 százalékos tej jelenleg nem lesz alkalmazható a közétkeztetésben” – mondta a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének elnöke.
A Velencei-tó partján az országos roma önkormányzat nyári táborában még hagyományos ételeket főztek. Ez külön kérés volt. A tervek szerint rántott húst például csak kéthetente kaphatnak a gyerekek, és jelentősen csökkentik majd a só-, a cukor- és a fehérliszttartalmat. „Jóval ízetlenebbek a megszokott ízeknél. A gyerekek a legnagyobb kritikusok, akiknek sokszor nem ízlik az étel. Ezt onnan is le tudjuk mérni, hogy nagyon sokszor marad plusz. Tehát olyan intézményeknél, ahol eddig kevés volt, most megmaradnak az ételek, és megnőtt a szülői reklamáció is” – nyilatkozta Boross Attila cégvezető.
Az állam még januárban mintegy ötven százalékkal megemelte a közétkeztetés támogatását, de a cégek szakmai szervezete úgy számol: az elvárások miatt valamennyivel biztosan drágább lesz a menza.