A feltételezések szerint a nagy olajcégek manipulálták az üzemanyagárakat, ennek kiderítésére indított vizsgálatot az Európai Bizottság. A brüsszeli testület azt szeretné megtudni, hogy az érintett cégek közösen torzították-e el az olajárképzésben használt alapárat. A francia Total energiacég augusztusban arra figyelmeztette a nemzetközi szabályozószerveket, hogy a fontos olajtermékek becsült ára, amelyet erre szakosodott ügynökségek értékelnek és publikálnak, évente többször is eltér a piacon tapasztalt ártól. A becsült árakat a brókerek, a kereskedőházak és a bankok licitjei és tranzakciói alapján állapítják meg.
„Az Európai Bizottság be nem jelentett vizsgálatot indított számos cég helyiségeiben az Európai Gazdasági Térségben működő olaj- és bioüzemanyag-ipari szektorban. A bizottságot aggasztja, hogy a vállalatok torzíthatták az árakat az ezeket közlő ügynökségek felé. A testület amiatt is aggódik, hogy cégek kizárhattak másokat az ármegállapítás folyamtatából” – közölte az Európai Bizottság szóvivője.
Antoine Colombani az érintett cégek nevét nem közölte, de a holland Shell, a brit BP és a norvég Statoil elismerte, hogy az uniós ellenőrök razziát tartottak irodáikban. Az olasz ENI pedig azt, hogy az Európai Bizottság adatokat kért tőle. A szóvivő pontos adatot nem közölt a vizsgálattal kapcsolatban, de hangsúlyozta: még a legkisebb ármódosítás is komoly változást jelent a nyersolajárban, ami a végfogyasztóknak hatalmas károkat okozhat.
A Libor árfolyam botrányra, vagyis a bankközi kamatlábak manipulálásához hasonló ügy esetleges felelőseinek megbüntetését ígéri a brit energiaügyi miniszter. „Ha kiderül, hogy ez történt, vagyis ha a nehézségekkel küzdő autósok és vásárlók pénztárcáját piaci manipuláció sújtotta, akkor teljes mértékben felelnek a törvények előtt, ehhez kétség sem férhet” – fogalmazott Ed Davey.
Londonban ellenőrzést tartottak az árak becslésével foglalkozó egyik cégnél is. De az amerikai Platts tagadta, hogy bármilyen kartellezésben részt vett volna.