Papa, mama, gyerekek. Családi nap a Vasúttörténeti Parkban. A térség államai közül Magyarország támogatja a legnagyobb mértékben a gyermekvállalást. „Mindenkire szükségünk van az ország építésében, ám valóban kiemelt gazdasági érdekünk fűződik a nagycsaládos modell támogatásához” – mondja a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára.
A családi adókedvezménynek köszönhetően négy év alatt mintegy 800 milliárd forint adókedvezményt kaptak a magyar családok. Idén ez az összeg elérheti akár a 230 milliárd forintot is. Egy új tervezet szerint a kiemelt kedvezményeket kiterjesztenék a kétgyermekes családokra is. A módosításra a 2015-ös költségvetési tervezetben tesznek javaslatot.
– Ha ezt továbbra is hosszú éveken át tudjuk biztosítani a családosoknak, akkor már megteremtjük azt a biztonságérzetet, hogy ha valaki gyerekvállalások gondolkodik, akkor ott ugye minimum 9 hónapra kell előre tervezni, de évekre előre tud azzal kalkulálni, hogy ez a családi kasszát hogy fogja érinteni – nyilatkozta az Emmi család- és ifjúságügyi államtitkára. – Az, hogy mennyiben fogunk tudni továbblépni, hogy például amiről most többször szó volt, hogy a kétgyermekes családoknak a családi adókedvezményét tudjuk-e bővíteni és ezzel a kétgyermekesek irányába is tudunk még jobban nyitni, az a mindenkori gazdasági helyzettől fog függeni. Mi a kormány elé fogunk vinni egy ilyen javaslatot – tette hozzá Novák Katalin.
A Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára már az oktatásra hívta fel a figyelmet. Szerinte kevesen tanulnak szakmát, pedig nagy igény lenne rá. „Javasolnám, hogy ha van olyan szakma, amely érdekli a gyerekeiket, akkor bátran gondolkodjanak velünk együtt ebben az irányban. A mezőgazdasági szakoktatás nem munkanélküli-képző rendszer lesz, végre bekerül a gazdaság és a piac vérkeringésébe, érdemes lesz részt venni benne” – állítja Szinay Attila.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara korábban bejelentette: támogatják a duális képzés bevezetését a felsőoktatásban is.