2023 december 31. Eddig a dátumig kell fennmaradási/ üzemeltetési engedélyt beszerezni a fúrt és ásott kutakhoz. Az eljárás az ivóvízbázis megőrzését, megvédését szolgálja. Csakhogy sok a bizonytalanság a tulajdonosok között a bejelentéssel kapcsolatban.
Minden kutat engedélyeztetni kell, de más eljárás alá esnek a fúrt és az ásott kutak. A fúrt kutakhoz minden esetben szakembert kell keresni, aki felméri a helyzetet, majd kiállítja a dokumentációt az engedélyeztetéshez. Ennek van költsége, az engedélyeztetési eljárás azonban ingyenes. A dokumentációt a jegyzőhöz vagy a Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz kell benyújtani.
Ásott kutak esetében is szükséges az engedélyeztetés, de ez esetben nem kötelező szakembernek kiállítani a dokumentációt, amennyiben a kút megfelel a következő feltételeknek:
- nem érint vízbázisvédelmi védőterületet,
- nem érint karszt- vagy rétegvizet,
- 500 m3/év vízigénybevétel alatti,
- épülettel rendelkező ingatlanon van,
- magánszemély a kérelmező,
- a vízkivétel házi ivóvízigény és a háztartási igények kielégítését szolgálja, valamint
- a kút nem gazdasági célú vízigényt szolgál.
Ehhez a helyi önkormányzat jegyzőjétől lehet formanyomtatványt kérni, és kitöltve oda is kell eljuttatni. Azt pedig, hogy a kút érint-e vízbázisvédelmi területet, a helyi önkormányzatnál vagy az illetékes vízügyi igazgatóságnál, illetve a Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál lehet megtudakolni.
„Azt szeretném, és remélem, hogy sikerül is elérni, hogy semmilyen kötelezettséggel ne járjon, mert semmilyen veszélyt nem hordoz magában” – mondta Nagy István agrárminiszter néhány napja. A belterületi kutak a belügyminisztérium, míg a mezőgazdasági célúak az agrárminisztérium hatásköre alá tartoznak. Utóbbiak esetében a tárca az engedélyeztetési eljárás egyszerűsítését kezdeményezi.
„Azt a javaslatot szeretnénk a kormány asztalára tenni, hogy az egészet hagyjuk úgy, ahogy van. Ne kelljen semmilyen lakosságvegzáló történetet előadni, és én még azt is bátorkodnám kijelenteni, hogy egyáltalán a bejelentéstől is tekintsünk el, mert semmilyen veszélyt nem hordoz magában, hogy az udvarán valakinek van egy 12-13 méter mélységben lévő kútja, amely az első talajvízréteg, gyakorlatilag az esővizet gyűjti össze” – fogalmazott a tárcavezető.
Kezdeményezik a mezőgazdasági célú kutak vízmérő órával történő felszerelési kötelezettségének eltörlését is - jelentette ki a miniszter.