A dohánytermékek jövedéki adóját két lépésben, jövő áprilistól, majd júliustól emelné a kormány. A számokat abban a törvényjavaslatban rejtette el a fejlesztési miniszter, amelyben egyébként átszabja a dohányáruk beszerzésének jelenlegi rendjét. A nagy dohányipari cégek egyelőre nem nyilatkoznak. A kisebb forgalmazók nem zárják ki az újabb áremelkedést, de azt még ők sem tudják, hogy mennyivel drágulhat a cigaretta, a szivarka vagy a cigarettasodrásra használt dohány.
A dohányipari különadó várható hatása már ismert. 60-80 forinttal kerülhet többe egy doboz cigaretta ágazati számítások szerint. Az új közterhet – amelyet hivatalosan rendkívüli egészségügyi hozzájárulásnak neveznek – egyelőre csak 2015-re vetnék ki. Az élelmiszerlánc-felügyeleti díjhoz hasonlóan sávos lenne. 30 milliárd forintos nettó éves árbevételig 0,2 százalék lenne a mértéke, 30 és 60 milliárd forint között már 2,5 százalék, a 60 milliárd feletti bevétel után pedig 4,5 százalékot kellene befizetniük a dohánygyáraknak, a nagykereskedőknek és az importőröknek. „A rendkívüli egészségügyi hozzájárulás – amit, ugye, a dohányforgalomra vetettek ki – nem fogja érinteni a kiskereskedőket. Itt ugye sávos adó lép be, ebből majd nagy adóelméleti vita is lesz, illetve feltehetően brüsszeli eljárás is követi, ugyanis ez a sávos adó, hasonlóan a reklámadóhoz, csak meghatározott szereplőket érint, az éves árbevételük 4.5 százaléka a maximuma az adótehernek, ebből lesz majd feltehetően mindenféle jogorvoslat és az uniós és az uniós jogra történő hivatkozás” – mondta Vadász Iván adószakértő.
A dohányipari különadó ötletét nem a kormány jegyzi, hanem egy fideszes országgyűlési képviselő. Szatmáry Kristóf szerint a piaci verseny meggátolja majd az adó áthárítását a dohányosokra. „A benyújtott javaslat célja az, hogy ne tudják az árakra áthárítani ezt a plusz adóterhet” – fogalmazott az országgyűlési képviselő.
A dohányáruk beszerzését úgy módosítaná a kormány, hogy a nagykereskedők és a trafikosok közé egy közvetítő kereskedő céget iktatna. A dohányboltosok a jövőben csak a központi ellátótól vásárolhatnának, közvetlenül a gyártótól, a forgalmazótól vagy a nagykereskedőtől nem.